Diyarbakır 1 Nolu Verem Savaş Dispanserinde kayıtlı tüberküloz hastalarının ve yakın temaslılarının değerlendirilmesi
- Tez No: 163306
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET COŞKUNSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
G. ÖZET Yakın temaslılarda tüberküloz hastalığının gelişiminin önlenmesinde ilaçla koruma tedavisi önemlidir.TB hastalarının yakın temaslıları bu açıdan dikkatli şekilde taranmalıdır.Bu çalışmamızda Diyarbakır 1 nolu verem savaş dispanserinde kayıtlı 360 TB hastası ve 1986 yakın temaslısının kayıtlarını retrospektif olarak inceledik. Kaynak vakaların 218(%60.6)'i erkek,142(%39.4)'i kadın ve ortalama yaş 31.5Ü6.1 yıl idi.Kaynak vakaların tanı esnasında yaptıkları ilk başvuru muayenesinin nedenleri incelendiğinde en sık 280 (%77.8) kişi ferdi muayene talebiyle, ikinci sırada temaslı muayenesi amacıyla 74(%20.6) başvurduğu saptandı. Kaynak vakaların BCG ve PPD test kayıtları incelendiğinde 320(%88.9) vakada dosyada herhangi bir kayıt tutulmadığı saptandı.Kayıt oranının çocuklarda %77.2,erişkinlerde ise % 1.9 olarak saptandı. Kaynak vakaların 270(%75)'inin akciğer tüberküloz, 90(%25)'ının akciğer dışı tüberküloz olduğu saptandı Akciğer tüberküloz vakaların 172(% 63.7)'i yayma pozitif, 98(% 36.3)'i yayma negatif olduğu saptandı.VSD tarafından tanı konulan 90 vaka tanı konma yöntemleri açısından incelendiklerinde % 64.4 'üne bakteriyolojik yöntemlerle,%35.6'ına bakteriyolojik olmayan yöntemlerle tanı konduğu saptandı.VSD'ce bakteriyolojik olmayan yöntemlerle tanı alan hastaların (32 vaka ) dosyalan incelendiğinde 15(%46)'inde ayırıcı tanı olanağı olan merkezlerce tüberküloz tanısı dışlanıp tedavinin kesildiği saptandı.Tüm kaynak vakalar verilen tedavi rejimleri veya bu tedavilerin uygulanma sürelerinin tespiti açısından incelendiğinde 56(%15.6) vakada bazı yanlışlar yapıldığı saptandı. Yayma pozitif akciğer tüberküloz vakalarında kür oranı % 40.7 olarak saptandı. Yakın temaslı vakaların 948(%47.8)'i erkek,1038(% 52.2)'i kadın ve ortalama yaş 20.2±16.9 yıldı.Kaynak vaka başına ortalama 5.51 ± 2.96 adet yakın temaslı kaydedildiği saptandı.Kaydedilen yakın temaslıların 596(%30)'ında tarama muayenesi yapılmadığı saptandı. Taraması yapılan 1390 temaslının; 264(%18.9)'üne ilaçlı koruma verildiği, 32(%2.3)'ine tüberküloz tanısı konulduğu, 92(% 6.7)'ine BCG yapıldığı, 14(% l.l)'üne ikinci bir kontrol muayenesi önerildiği saptandı. Ulusal tüberküloz kılavuzunda geçen endikasyonlara göre ilaçlı koruma tedavisi verilmesi gerekirken verilmeyen 631(%45.4) yakın temaslı saptandı. Sonuç: VSD hizmetlerinin bir kısmında (özellikle de ilaçlı koruma konusunda) önemli eksiklikler saptandı.Bunların giderilmesinde ulusal programın tam uygulanması ve eğitim çabalarının artırılmasının gerektiği düşünüldü. 74
Özet (Çeviri)
H. SUMMARY The preventive chemothreapy is important for preventing of tuberculosis in the close contacts.This regard the close contacts of tuberculosis patients are evaluated carefuly.In this study we investigated retrospectively 1986 close contacts of 360 tuberculosis patients who registered Diyarbakır No. 1 Tuberculosis Control Dispensary. In the tuberculosis patients, the mean age 31.5±16.1 years, 218(%60.6) cases were male and 142(%39.4) cases were female.Examinations reasons of tuberculosis patients were as 280 (%77.8) and 74(%20.6) individual examination and close contact examination,respectively.It was determinated that BCG and PPD results were not recorded in 320(%88.9) tuberculosis patients.Record rate was determinated as %77.2 and %1.9 that children and adults,respectively.It was found that index cases were as %75 of pulmonary tuberculosis and %25 extra pulmonary tuberculosis.Pulmonary tuberculosis cases were as %63.7 of smear positive % 36.3 of smear negative.90 cases diagnosed by Diyarbakır No.l Tuberculosis Control Dispensary were investigated in order to the determination of diagnostic metods.The cases were as %64.4 of bacteriological metods and %35.6 nonbacteriological metods.The false diagnosis was determinated in the 15 cases of patients used nonbacteriological metods.Treatment errors were found in the 56 cases of all tuberculosis patients. In the close contacts, the mean age 20.2±16.9 years, 948(%47.8) cases were male and 1038(% 52.2) cases were female.lt was found that mean 5.51 ± 2.96 close contacts per a tuberculosis patient were recorded. It was found that examination was not made in the 596(%30) cases of close contacts.The number of examinated cases of close contacts was 1390.Examination results in the examinated cases were as fallows respectively: preventive chemothreapy was applied in 264(%18.9) of the cases; active tuberculosis disease were determinated in 32(%2.3) of the cases; BCG was applied in 92(% 6.7) of the cases;second control examination was suggested in 14(% 1.1) of the cases.Preventive chemothreapy should be applied in 631(%45.4) of the examinated close contacts according to National Tuberculosis Guideline.However,it was found that preventive chemothreapy was not applied. Conclusion: Some defects were established in the care of tuberculosis control dispensary. It is thought the defects can be corrected by means of the application National Tuberculosis Guideline and the increasing education activities. 75