Ürdün güneş enerjisi potansiyelinin belirlenmesi ve Ma'an şehri için örnek bir güneş enerjisi santrali tasarımı ve analizi
Determination of Jordan's solar energy potential and design and analysis of a model solar power plant for Ma'an city
- Tez No: 918851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Fosil yakıtların sınırlamaları ve farklı sektörlerdeki artan bağımlılık, önemli sorunlara yol açmış olup, bunların en önemlisi küresel ısınmadır. Bu olgu, iklim değişikliği üzerinde doğrudan etki yaparak tarımı olumsuz yönde etkiler. Bu durum gıda güvenliğini tehdit ederek hastalıkların yayılmasına neden olur. Fosil yakıtlar, bazı ülkeler için temel bir sorun teşkil etmektedir. Örneğin, Ürdün ekonomisi, diğer birçok ülke gibi, nüfusunun ve sanayisinin artan ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalabilecek sınırlı doğal kaynaklar nedeniyle önemli zorluklarla karşı karşıyadır. Bu zorluklar arasında enerji arzını güvence altına almak ve elektrik üretimini verimli ve sürdürülebilir bir şekilde sağlamak öne çıkmaktadır. Elektrik, günlük yaşamın kritik bir bileşenidir, sanayi faaliyetlerinde, ticareti kolaylaştırmada ve vatandaşlara temel hizmetler sunmada önemli bir rol oynamaktadır. Nüfus artışı ve sanayi faaliyetlerinden kaynaklanan artan elektrik talebi, Ürdün'ün petrol ve doğalgaz gibi sınırlı kaynaklar nedeniyle bu talebi karşılamakta zorlanmasına neden olmaktadır. Bu durum, enerji ithalatına olan bağımlılığı artırmakta ve küresel petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar nedeniyle önemli bir ekonomik yük oluşturulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, ulusal enerji ihtiyaçlarını karşılamak için güneş enerjisinin sürdürülebilir ve güvenilir bir kaynak olarak kullanımını teşvik etmektir. Çalışma, ithal yakıtlara bağımlılığı azaltma ve enerji güvenliğini artırma hedefi doğrultusunda Ulusal Enerji Stratejisi çerçevesinde ele alınmıştır. Ayrıca, bu çalışma, nominal kapasitesi 5 MW olan bir güneş enerjisi santrali modeli ile nominal kapasitesi 10 MW olan başka bir modelin simülasyon ve analizleri üzerinden performanslarını, ekonomik getirilerini ve çevresel etkilerini incelemektedir. Yapılan simülasyon ve analizlerin sonuçları, 10 MW nominal kapasiteye sahip santral modelinin bu parametreler açısından daha tercih edilebilir bir seçenek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The limitations of fossil fuels, along with the increasing reliance on them across various sectors, have resulted in significant challenges, the most critical being global warming. This phenomenon directly influences climate change and adversely affects agriculture, thereby threatening food security and contributing to the proliferation of diseases. Fossil fuels present a fundamental issue for many countries. For instance, the Jordanian economy, like numerous others, encounters considerable difficulties due to its limited natural resources, which may not be sufficient to meet the growing demands of its population and industry. Among these challenges, ensuring a reliable energy supply and producing electricity efficiently and sustainably are of paramount importance. Electricity is an essential component of daily life, playing a crucial role in industrial operations, facilitating trade, and providing basic services to citizens. With the rising demand for electricity driven by population growth and industrial activity, Jordan faces difficulties in meeting this demand due to limited resources such as oil and natural gas. This situation increases the country's reliance on energy imports, which poses a significant economic burden due to fluctuations in global oil prices. This thesis foucus to promote the use of solar energy as a sustainable and reliable source to fulfill national energy needs. The project has been examined within the framework of the National Energy Strategy, reflecting a commitment to reducing dependence on imported fuels and enhancing energy security. Furthermore, this study involves the simulation and analysis of two solar power plant models: one with a nominal capacity of 5 MW and the other with a nominal capacity of 10 MW, focusing on their performance, economic returns, and environmental impacts. Simulation and analysis studies have shown that the power plant model with a nominal capacity of 10 MW is a more preferable option in terms of the above-mentioned parameters.