Mikrodalga destekli endüstriyel ölçekli dondurarak kurutma sistemi tasarımı
Microwave assisted industrial scale freeze drying system design
- Tez No: 918852
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, elma ve çilek dilimlerinin kurutulmasında konvansiyonel, dondurarak kurutma ve mikrodalga destekli dondurarak kurutma yöntemleri incelenmiştir. Konvansiyonel kurutma deneylerinde, 60°c sıcaklıkta elma dilimlerinin nem içeriğinin %50'ye düşmesi için 8 saat gerektiği belirlenmiş ve deney-model uyumu sağlanmıştır. Dondurarak kurutma yöntemiyle, çilek dilimlerinin nem içeriği %10'un altına 6 saatte, elma dilimlerinin ise 9 saatte %10'un altına düşmüştür. Dondurarak kurutma yöntemi için geliştirilen matematiksel modeller, deney sonuçlarını büyük bir doğrulukla temsil etmiştir. Mikrodalga destekli dondurarak kurutma yöntemiyle, kurutma süresi çilek dilimlerinde %44, bütün çileklerde ise %37 oranında kısaltılmıştır. Endüstriyel ölçekte, 1 kg çilek diliminin kurutulmasında optimizasyon çalışmaları ile homojen bir elektromanyetik alan dağılımı sağlanmış ve zamandan tasarruf edilmiştir. Sonuç olarak, mikrodalga destekli dondurarak kurutma yöntemi hem laboratuvar hem de endüstriyel uygulamalar için enerji verimliliği ve ürün kalitesi açısından etkili bir yöntem sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the drying processes of apple and strawberry slices using conventional, freeze-drying, and microwave-assisted freeze-drying methods. In conventional drying, it was determined that apple slices required 8 hours at 60°C to reduce their moisture content to 50%, with a good agreement between experimental and model results. Using freeze-drying, strawberry slices reached a moisture content below 10% in 6 hours, while apple slices achieved the same in 9 hours. Mathematical models for freeze-drying accurately represented the experimental results. Microwave-assisted freeze-drying reduced drying times by 44% for strawberry slices and 37% for whole strawberries. At the industrial scale, optimization studies ensured uniform electromagnetic field distribution for drying 1 kg of strawberry slices, achieving significant time savings. In conclusion, microwave-assisted freeze-drying provides an effective solution for both laboratory and industrial applications, offering energy efficiency and high product quality.