Novel green synthesis of TiO2 photocatalyst using matcha japanese green tea extract by sol-gel method: Influence of surface morphology on photocatalytic performance
Sol-gel yöntemi ile matcha japon yeşil çay ekstraktı kullanılarak TiO2 fotokatalistin sentezi
  1. Tez No: 918856
  2. Yazar: RIYADH NAFEA ABDULLAH ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER BENGÜSU TEZEL TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ticari TiO2 (Degussa, P-25) gibi heterojen bir fotokatalizör, organik kirleticilerin oksidasyonu için yapay UV ışınlaması altında başarıyla uygulanmaktadır. Ancak, sınırlı yüzey alanına sahip olması nedeniyle fotokatalitik performansı ve endüstriyel uygulamalar için uygulanabilirliği kısıtlıdır. Mevcut çalışma bu sınırlamayı ele almayı amaçlamıştır ve bu nedenle ilk kez, ilk hasattan (GF1, GF2, GF3) ve ikinci hasattan (GS1, GS2, GS3) üç ağırlıklı tozdan sol-jel yöntemi (yüzey morfolojisini kontrol etmede etkili yöntem) kullanılarak yeşil olarak sentezlenen TiO2 fotokatalizörüyle yeni ekstrakte edilmiş malzeme olarak Japon yeşil çayını (MJGT) araştırmıştır. Bu amaca ulaşmak için, üç aşamada bir çalışma protokolü benimsenmiştir (TiO2'nin kimyasal ve yeşil sentezi, sentezlenen fotokatalizörlerin ilgili analitik teknikler kullanılarak karakterizasyonu ve toplu fotoreaktör kullanılarak metilen mavisi ile fotokatalitik performanslarının değerlendirilmesi). Deneysel olarak, kristalit boyutları, ortalama parçacık boyutu, yüzey pürüzlülüğü, BET yüzey alanı (SBET) ve EDX, FE-SEM, AFM, BET ve UV-vis analizleriyle bulunan optik özellikler açısından yeşil TiO2 fotokatalizörlerinin yüzey morfolojisi, kimyasal olarak kontrol edilen TiO2 (CP) ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde geliştirilmektedir. Yeşil TiO2 fotokatalizörlerinin en iyi karakterizasyon sonuçları GF2 ve GS2'de sergilemiştir. Özellikle, GF2 ve GS2 için sırasıyla 164.44 m2/g ve 217.66 m2/g olarak bulunan SBET değerleri, CP için elde edilen 13.78 m2/g değerine kıyasla oldukça yüksektir. Metilen mavisinin (MB) fotokatalitik bozunumu GF2 için %90, GS2 için %98 iken, mineralizasyon oranları ise sırasıyla %88 ve %97 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, MJGT, TiO2'nin fotokatalitik performansını artırma yönünde yüzey morfolojisini önemli ölçüde değiştirdi.
Özet (Çeviri)
A heterogenous photocatalyst such as commercial TiO2 (Degussa, P-25) is successfully applied under artificial UV irradiation for oxidation of organic pollutants. However, it suffers from limited surface area, thus affecting its photocatalytic performance and restricting its feasibility for industrial applications. The current study aimed to address this limitation and therefore it investigated, for the first time, matcha Japanese green tea (MJGT) as novel extracted material to greenly synthesized TiO2 photocatalyst from three weighted powders of first harvest (GF1, GF2, GF3) and second harvest (GS1, GS2, GS3) using sol-gel method (effective method in controlling surface morphology). To achieve this aim, a working protocol was adopted in three stages including chemical and green synthesis of TiO2, characterization of synthesized photocatalysts using relevant analytical techniques, and evaluation of their photocatalytic performance with methylene blue using batch photoreactor. Experimentally, surface morphology of greenly TiO2 photocatalysts in terms of crystallite sizes, mean particle size, surface roughness, BET surface area (SBET) and optical properties as found by analyses of EDX, FE-SEM, AFM, BET, and UV-vis, respectively, was significantly enhanced compared with chemically control TiO2 (CP). The best characterization results of greenly TiO2 photocatalysts were at GF2 and GS2. In particular, the SBET results were 164.44 m2/g for GF2 and 217.66 m2/g for GS2 compared with 13.78 m2/g for CP. Photocatalytic degradation of MB was 90% for GF2 and 98% for GS2. Photocatalytic mineralization of MB was 88% for GF2 and 97% for GS2. In conclusion, significantly, MJGT modified surface morphology of TiO2 towards enhancing its photocatalytic performance.