Yaratıcı drama ile zenginleştirilmiş matematiksel modelleme etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin matematiksel modelleme yeterlik düzeylerine, öz yeterliklerine ve başarılarına etkisi
The effect of model eliciting activities enriched with creative drama on secondary school students' mathematical modeling competency levels, self-efficacy and achievements
- Tez No: 918868
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT YETİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma, yaratıcı drama ile zenginleştirilmiş matematiksel modelleme etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin matematiksel modelleme yeterlik düzeylerine, öz yeterliliklerine ve başarılarına etkisini araştırmak amacıyla hem nitel hem de nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma araştırma modeline göre yapılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde yarı deneysel yöntemin deseni olan öntest-sontest ayrı örnek grup model, nitel bölümü ise durum çalışmasına göre çalışılmıştır. Çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında İstanbul Beykoz Koç Ortaokulunda öğrenim gören sekizinci sınıflar oluşturmuştur. Çalışma grubu oluşturulurken seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme kullanılmıştır. Nicel verileri toplamak için“Matematiksel modelleme başarı testi”,“Matematiksel modelleme özyeterlik ölçeği”ve“Matematiksel modelleme yeterlik ölçeği”uygulanmıştır. Nitel verileri elde etmek için de“Yarı yapılandırılmış görüşme formu”ve“matematiksel modelleme etkinlik dökümanları”kullanılmıştır. Çalışma için on iki adet etkinlik ders planı geliştirilmiş ve bunların uygulanabilirliği için pilot uygulama yapılmıştır. Sonrasında asıl uygulama çalışması yapılmış ve on adet deney ve kontrol gruplu uygulama planları ile çalışılmıştır. Çalışma sonucunda, yaratıcı drama ile zenginleştirilmiş matematiksel modelleme etkinlikleri ile problem çözmenin matematiksel modelleme yeterliğini geliştirmede daha etkili olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca, deney grubunda yaratıcı drama ile zenginleştirilmiş öğretimin öğrencilerin matematiksel modelleme öz yeterlik düzeylerinin artmasında kontrol grubunda matematiksel modelleme etkinlikleri ile yapılan öğretimden daha etkili olduğu görülmüştü
Özet (Çeviri)
This research was conducted using a mixed-methods approach integrating both qualitative and quantitative strategies to explore the impact of model eliciting activities enriched with creative drama on secondary school students' competency, their self-efficacy, and their modeling achievement. The quantitative segment was conducted based on a pretest-posttest control group design typical of quasi-experimental methods, while the qualitative segment followed a case study format. Participants included eighth-grade students from Beykoz Koç Secondary School in Istanbul during the 2022-2023 academic year. Convenient sampling, one of the non-random sampling methods, was used to form the study group. For quantitative data, tools such as the“Mathematical Modeling Achievement Test,”“Mathematical Modeling Self-Efficacy Scale,”and“Mathematical Modeling Competency Scale”were utilized. Qualitative data were gathered using a“Semi-structured Interview Form”and“Mathematical Modeling Activity Documents.”Twelve lesson plans for activities were initially developed and tested in a pilot study to assess their effectiveness. Subsequently, the actual study was carried out using ten planned activities across experimental and control groups. Results indicated that the problem-solving through activities that integrated model eliciting with creative drama significantly enhanced students' mathematical modeling competence. Furthermore, instruction that incorporated creative drama into model eliciting activities proved more effective in boosting students' self-efficacy towards mathematical modeling compared to traditional mathematical model eliciting activities.