Tuzdan etkilenmiş topraklarda duyarlılık kohezyon ilişkilerinin akışkan yatak yaklaşımı ile araştırılması
Investigation of erodibility cohesion relations in salt-affected soils with fluidized bed approach
  1. Tez No: 918869
  2. Yazar: ROHAT TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN DEVİREN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışmasında, tuzdan etkilenmiş topraklarda duyarlılık kohezyon ilişkilerinin akışkan yatak yaklaşımı yöntemine uygun olarak modern sensör teknolojileri ile hazırlanan“Mekaniksel Kohezyon Ölçüm Düzeneği”nde değerlendirilmiş, denemeler 7 farklı toprakta, ilgili düzenek yardımıyla uygun koşullar altında ölçümlenip elde edilen bulgular aracılığıyla farklı yapısal ve tuz oranlarına sahip toprakların kohezyon gelişimleri istatiksel açıdan ölçümlenip araştırılmıştır. Elde edilen ölçüm sonuçlarına göre EC ve Co arasındaki ilişkiler istatiksel açıdan önemli bulunmuştur. Bunun yanı sıra toprak kütlesinin artan basınç altında akışa geçtiği sırada kaydedilen basınç düşüşü (ΔPf, Pa m-1 veya N m-3) ve akışkanlaşma anındaki su akış hızı (Vf, m s-1) arasındaki ilişkide kayda değer veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the sensitivity-cohesion relationships in salt-affected soils were evaluated in the“Mechanical Cohesion Measurement Device”prepared with modern sensor technologies in accordance with the fluidized bed approach method, the experiments were measured in 7 different soils under suitable conditions with the help of the relevant device, and the cohesion developments of soils with different structures and salt ratios were measured and investigated statistically through the findings obtained. According to the measurement results obtained, the relationships between EC and Co were found to be statistically significant. In addition, significant data were obtained in the relationship between the pressure drop (ΔPf, Pa m-1 veya N m-3) recorded when the soil mass began to flow under increasing pressure and the water flow rate (Vf, m s-1) at the time of fluidization.