Nonlinear dynamics of gear systems under multi-frequency excitations
Çok frekanslı tahrik altındaki dişli sistemlerinin doğrusal olmayan dinamiği
- Tez No: 918877
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER CİĞEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezde, çok frekanslı tahrik altındaki çok kademeli dişli sistemlerinin doğrusal olmayan dinamik davranışı incelenmiştir. Çalışma, problemi tanımlayarak ve süreksiz doğrusal olmayan titreşimler ile çok frekanslı tahrik durumunun getirdiği hesaplama zorluklarını vurgulayarak başlamaktadır. Bu zorluklarla başa çıkarak dinamik cevabı elde etmek için, harmonik denge yöntemi hiperzaman alanında kullanılmış ve çok frekanslı tahriklerin varlığında süreksiz doğrusal olmayanlıkları ele alacak şekilde uyarlanmıştır. Ayrıca, çok frekanslı sistem cevabı ile oluşan hesaplama zorluklarını ele almak için uyarlanabilir bir harmonik denge tekniği uygulanmıştır. Bu yaklaşım, tam sayı olmayan dişli oranlarına sahip çift frekanslı tahrik yaşayan iki kademeli bir dişli kutusu modeline uygulanmıştır. Zaman alanı doğrulaması ve uyarlanabilirlik değerlendirmesinin ardından, dişli oranları, faz açıları ve çoklu tahrik frekansları gibi değişen dişli parametrelerinin sistem cevabı üzerindeki etkisi, bir dizi vaka çalışması ile incelenmiştir. Bulgular, çok frekanslı tahriklere maruz kalan bölgesel harmonik tepkilerin ve bunların genel dinamik davranış üzerindeki etkisinin dişli sistemlerinin ve karmaşık döner makinelerin tasarımı, analizi ve bakımı için değerli bilgiler sağladığına dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the nonlinear dynamic behavior of multi-stage gear systems under multi-frequency excitations is examined. The study begins by identifying the problem and highlighting the challenges caused by discontinuous nonlinear vibrations and the computational difficulties introduced by multi-frequency excitations. To obtain dynamic response while addressing these challenges, the harmonic balance method is employed in the hypertime domain and adapted to handle discontinuous nonlinearities in the presence of multi-frequency excitations. Furthermore, an adaptive harmonic balance technique is implemented to handle the computational challenges associated with multi-frequency responses. This approach is applied to a two-stage gearbox model experiencing dual frequency excitations with non-integer gear ratios. Following the time-domain verification and adaptivity assessment, insights are gained into the impact of varying gear parameters, including gear ratios, phase angles and multiple excitation frequencies on the parametric response through a series of case studies. The findings highlight the importance of understanding local harmonic responses under multi-frequency excitations and their influence on the overall dynamic behavior that provides valuable insights into the design, analysis, and maintenance of gear systems and complex rotating machinery.