6. sınıf alan ölçme konusunun öğretiminde matematiksel modelleme etkinliklerinin kullanımının öğrenci başarısı, matematik motivasyonu ve kaygısına etkisi
The effect of using mathematical modelling activities in teaching the topic of area measurement in 6th grade on student success, mathematics motivation and anxiety
- Tez No: 918878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul 6. sınıf öğrencilerine yönelik alan ölçme konusunun öğretiminde matematiksel modelleme etkinlikleri kullanılmasının matematik başarısı, motivasyonu ve kaygısına etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden tek grup ön test-son test kontrol grupsuz deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Kars ili Selim ilçesi Selim Latif Aras İmam Hatip Ortaokulu'nda 6. sınıfta öğrenim gören 18 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcıların 12'si kız 6'sı erkektir. Araştırmanın veri toplama araçlarını uygulama öncesinde ve sonrasında kullanılması için Alan Ölçme Başarı Testi (AÖBT), Matematik Motivasyonu Ölçeği (MMÖ) ile Matematik Kaygısı-Endişesi Ölçeği (MKÖ) oluşturmaktadır. Çalışmanın başında ilk olarak Alan Ölçme Başarı Testi, Matematik Motivasyon Ölçeği ve Matematik Kaygısı-Endişesi Ölçeği öğrencilere ön test olarak uygulanmıştır. Daha sonra matematiksel modelleme etkinliklerinden yararlanılarak alan ölçme konusu araştırmacı tarafından dört hafta süreyle işlenmiştir. Her hafta ikişer tane olmak üzere toplamda 8 tane matematiksel modelleme etkinliği uygulanmıştır. Alan ölçme konusunun öğretimi tamamlandıktan sonra Alan Ölçme Başarı Testi, Matematik Motivasyon Ölçeği ve Matematik Kaygısı-Endişesi Ölçeği öğrencilere son test olarak tekrar uygulanmıştır Verilerin analizinde SPSS 20 programından yararlanılmıştır. Uygulanan her ölçek için ön test ve son test puan toplamlarının normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile araştırılmıştır. Elde edilen bulgularda alan ölçme konusundaki başarı puanlarının son test lehine anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Matematiksel modelleme etkinliği uygulamalarının öğrencilerin alan ölçme başarısını büyük düzeyde (Cohen's d=2.05>.80) etkilediği tespit edilmiştir. Matematik motivasyonu ölçeği ön test ve son test ortalama puanları incelendiğinde puanlar arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Matematik motivasyonu ölçeğinin alt boyutlarından içsel hedef yönelimi, dışsal hedef yönelimi, öğrenme inancı ve özyeterlik ön test ve son test ortalama puanlarında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Bununla birlikte konu değeri ve sınav kaygısı ön test ve son test ortalama puanları anlamlı şekilde farklılaşmıştır. Matematiksel modelleme etkinliklerinin uygulanmasının konu değeri alt boyutu (Cohen's d=.876>.80) ve sınav kaygısı alt boyutu (Cohen's d=1.40>.80) açısından büyük düzeyde etkili olduğu görülmüştür. Matematik kaygısı-endişesi ölçeğinin puanlarının son test lehine anlamlı şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir. Yapılan çalışmaların öğrencilerin matematik kaygısının azalması açısından büyük düzeyde (Cohen's d=.965>.80) etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of using mathematical modeling activities in teaching the topic of area measurement to 6th grade middle school students on their achievement, motivation, and anxiety regarding mathematics. In this quantitative research study, a one-group pre-test post-test control group-free experimental design was utilized. The participants of the current study were students attending 6th grade at Selim Latif Aras Imam Hatip Middle School in Selim district of Kars province during the 2023-2024 academic year. There were 18 participants with 12 female and 6 male students. The instruments used in the study were Area Measurement Achievement Test (AMAT), which was used both before and after the application, Mathematics Motivation Scale (MMS), and Mathematics Anxiety Scale (MAS). Area Measurement Achievement Test, Mathematics Motivation Scale, and Mathematics Anxiety Scale were used at the start of the study as pre-test. Afterwards, the topic of area measurement was taught in class by the researcher for four weeks with making use of mathematical modelling activities. Finally, the same instruments were used again after the completion of classes, as post-test. The data analysis was conducted via SPSS 20. Shapiro-Wilk test was used to examine whether both pre- and post-test total scores followed a normal distribution. The results revealed a significant difference between pre- and post-scores for achivement. It has been determined that the mathematical modeling activity applications significantly increased students' achievement (Cohen's d = 2.05 > 0.80). There were no significant differences between pre- and post-test mean scores in terms of mathematics motivation. Similarly, there were no significant differences between pre- and post-test scores of the subscales of Mathematics Motivation Scale – intrinsic goal orientation, extrinsic goal orientation, learning belief, and self-efficacy. However, the mean scores of the pre-test and post-test for topic value and test anxiety differed significantly. The application of mathematical modeling activities was found to have a large effect on the topic value (Cohen's d = .876 > .80) and the test anxiety subscales (Cohen's d = 1.40 > .80). It was demonstrated that the scores on the Mathematics Anxiety Scale significantly differed in favor of the post-test. The activities were found to be highly effective in reducing students' mathematics anxiety (Cohen's d = .965 > .80).