Sideritis perfoliata ve Thymbra spicata var.spicata ekstrakları kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle MgO nanoparçacık üretilmesi ve antibakteriyel özelliklerinin araştırılması
Production of MgO nanoparticles by green synthesis method using Sideritis perfoliata and Thymbra spicata var. spicata extracts andinvestigation of their antibacterial properties
- Tez No: 918887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT BOZOK, DOÇ. DR. YUSUF ZALAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez kapsamında, Osmaniye ili Kadirli ilçesinden toplanan Sideritis perfoliata ve Thymbra spicata var spicata bitkilerinin esktrakları kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle MgO nanoparçacıkları üretilmiş ve üretilen bu nanoparçacıkların karakterizasyonu XRD ve SEM analizleriyle yapılmıştır. Bununla birlikte elde edilen nanoparçacıkların antibakteriyel aktivetleri farklı suşlar (Enterococcus faecalis ATCC 49452, Yersinia enterocolitica ATCC 27729, Escherichia coli, Staphylococcus aureus NCTC10788, Pseudomonas aeruginosa ATCC 9070, Acinetobacter baumannii ATCC BA1609) üzerinde araştırılmıştır. XRD sonuçları Üretilen MgO nanoparçacıklarının polikristalin kübik yapısının oluşumunu ortaya koymaktadır. XRD deseninde başka hiçbir safsızlık fazına rastlanmamıştır. Bununla birlikte, hem Sideritis ekstraktı ile hazırlanan numuneler hem de Thymra ekstraktı ile hazırlanan numuneler 'in SEM görüntüleri pürüzsüz yüzeylere sahip neredeyse küresel ya da hilal benzeri bir şekil sergilediği tespit edilmiştir. Ayrıca her iki bitki ekstraktı kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle üretilen MgO nanoparçacıkların test edilen suşlar üzerinde farklı inhibisyon zonları oluşturarak etki gösterdiği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, MgO nanoparticles were produced by the green synthesis method using extracts of Sideritis perfoliata and Thymbra spicata var. spicata plants collected from Kadirli district of Osmaniye province, and the characterization of these nanoparticles was made by XRD and SEM analyses. However, the antibacterial activities of the obtained nanoparticles were investigated on different strains (Enterococcus faecalis ATCC 49452, Yersinia enterocolitica ATCC 27729, Escherichia coli, Staphylococcus aureus NCTC10788, Pseudomonas aeruginosa ATCC 9070, Acinetobacter baumannii ATCC BA1609). XRD results reveal the formation of the polycrystalline cubic structure of the produced MgO nanoparticles. No other impurity phase was found in the XRD pattern. However, SEM images of MgO nanoparticles green synthesized with both S. perfolia and T. spicata var. spicata extracts were found to exhibit an almost spherical or crescent-like shape with smooth surfaces. In addition, it was determined that MgO nanoparticles produced by the green synthesis method using both plant extracts had an effect on the tested strains by creating different inhibition zones