Organik tarım ve konvansiyonel tarım işletmelerinin yenilikleri benimseme sürecinin değerlendirilmesi: Adana ili örneği
Evaluation of the adaptation process of organic agriculture and conventional agriculture enterprises: The case of Adana
- Tez No: 918891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN BAHŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezin amacı; Adana ilinde Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı organik tarım işletmeleri ve konvansiyonel tarım işletmelerinin bilgi edinme ve öğrenme kaynaklarını araştırarak, yenilikleri benimseme durumunu karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Bu çalışmanın ana materyalini Adana il ve ilçelerinde organik tarım yapan 33 ve konvansiyonel tarım yapan işletmelerden Basit Tesadüfi Örnekleme Yöntemi kullanılarak hesaplanan 118 çiftçiden elde edilen birincil veriler oluşturmaktadır. Mann Whitney U testi sonucuna göre organik tarım uygulaması yapan ve yapmayan çiftçilerin tarımsal yenilikleri takip durumları 0.01 anlamlılık düzeyinde anlamlı bir farklılık göstermektedir. Organik tarım uygulaması yapan çiftçiler, konvansiyonel tarım uygulaması yapan çiftçilere göre tarımsal yenilikleri daha fazla takip etmektedir. Ayrıca, organik tarım yapan çiftçiler yenilikleri deneme konusunda, konvansiyonel tarım yapan çiftçilerden daha isteklidir. Araştırma bölgesinde organik tarım yapan çiftçiler, konvansiyonel tarım yapan çiftçilere göre daha yenilikçidir. Organik tarım ve konvansiyonel tarım yapan çiftçilerin tamamı tarımsal yenilikleri gelirlerine ve verimliliğe önemli ölçüde katkısı olması durumunda uygulayacaklarını belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan çiftçilerin tarımsal yenilikler konusunda bilgi aldığı başlıca kaynak internettir. Tarımsal yenilikler konusunda çiftçilerin bilgilendirilmesinde ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından internet ve sosyal medya daha etkin kullanılarak, çiftçilerin yeniliği daha hızlı ve kolay benimsemeleri sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to comparatively analyze the adoption of innovations by investigating the information and learning resources of organic agricultural enterprises and conventional agricultural enterprises registered in the Farmer Registration System in Adana. The main material of this study consists of primary data obtained from 33 organic farmers and 118 conventional farmers in Adana provinces and districts, calculated using the Simple Random Sampling Method. According to the results of Mann Whitney U test, the follow-up status of agricultural innovations of farmers who practice organic agriculture and those who do not practice shows a significant difference at the 0.01 significance level. Farmers who practice organic agriculture follow agricultural innovations more than farmers who practice conventional agriculture. Additionally, organic farmers are more willing to try innovations than conventional farmers. Farmers who practice organic farming in the research region are more innovative than farmers who practice conventional agriculture. All of the farmers engaged in organic agriculture and conventional agriculture stated that they would implement agricultural innovations if they significantly contributed to their income and productivity. The main source where farmers participating in the research get information about agricultural innovations is the internet. By using the internet and social media more effectively by relevant institutions and organizations to inform farmers about agricultural innovations, farmers can be enabled to adopt innovation faster and easier.