Organik tarım ve konvansiyonel tarımda sosyal öğrenme: Karşılaştırmalı bir analiz
Social learning in organic farming and conventional farming: A comparative analysis
  1. Tez No: 918895
  2. Yazar: HAKAN CENTO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN BAHŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Ziraat, Sociology, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal öğrenmenin organik tarım ve konvansiyonel tarım işletmelerinde öğrenme süreci içerisindeki önemini ortaya koymak ve karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Gaziantep merkez ve çevre ilçelerinden Basit Tesadüfi Örnekleme Yöntemine göre belirlenen 120 çiftçi ile yürütülen anket çalışması sonucu elde edilen birincil veriler bu çalışmanın ana materyalini oluşturmaktadır. Elde edilen bulgulara göre, konvansiyonel tarım yapan çiftçiler, organik tarım yapan meslektaşlarına göre üretim teknikleri ve stratejileri hakkında komşularıyla daha fazla iletişim halinde oldukları belirlenmiştir. Geleneksel bilgi kaynakları olarak, ağırlıklı olarak aile büyükleri ve deneyimli çiftçilerden öğrenme eğiliminde oldukları görülmüştür. Çiftçilerin çoğunluğu (%66.7) tarımsal üretimin izleyerek ve gözlemleyerek öğrenilebileceğini düşünmektedir. Köy toplantıları, tarımsal üretim sorunlarının tartışılması ve çözüm önerilerinin sunulması için önemli bir platform olarak görülmektedir. Bu çalışma, Gaziantep ilindeki organik ve konvansiyonel çiftçiler arasında bilgi edinme ve sosyal öğrenme süreçlerinde önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular, organik tarım yapan çiftçilerin bilgiyi daha formal ve belki de daha modern kaynaklardan alma eğiliminde olabilecekleri varsayımını desteklemektedir. Çalışmanın sonuçları, yerel ve ulusal tarım politikalarının, çiftçilerin değişen bilgi ihtiyaçlarına uygun bir şekilde çeşitlenmiş ve dinamik bir yaklaşım benimsemesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the importance of social learning in the learning process in organic agriculture and conventional agricultural enterprises and to analyze it comparatively. The primary data obtained as a result of the survey conducted with 120 farmers determined according to the Simple Random Sampling Method from Gaziantep center and surrounding districts constitute the main material of this study. According to the findings, it has been determined that conventional farmers are in more communication with their neighbors about production techniques and strategies than their organic farming counterparts. It has been observed that they tend to learn mainly from family elders and experienced farmers as traditional sources of knowledge. The majority of farmers (66.7%) think that agricultural production can be learned by watching and observing. Village meetings are seen as an important platform for discussing agricultural production problems and presenting solution suggestions. This study reveals that there are significant differences in the knowledge acquisition and social learning processes between organic and conventional farmers in Gaziantep province. The findings support the assumption that organic farmers may tend to obtain information from more formal and perhaps more modern sources. The results of the study show that local and national agricultural policies should adopt a diversified and dynamic approach in line with the changing information needs of farmers.