Bir fotovoltaik santralin sistem ve parametrelerinin modellenmesi ve analizi, Akçadağ güneş santrali örneği
Modelling and analysis of a photovoltaic power plant system and parameters, Akçadağ solar power plant example
  1. Tez No: 918898
  2. Yazar: HÜSEYİN AKÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Sürekli enerji talebini karşılamak amacıyla dünya ekonomisi büyük ölçüde sera gazı emisyonlarının birincil kaynağı olan fosil yakıtlara dayanmaktadır. Kömür, ham petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlar, dünya enerji ihtiyacının %80'inden fazlasını karşılamaktadır. Ekonomik açıdan faydalı olmalarına rağmen fosil yakıtlar, çevreye pek çok açıdan zarar vermektedir. Bu nedenle, fosil yakıt kullanımını en aza indirerek temiz enerji sistemlerini optimize etmeye odaklanmak gerekmektedir. Fosil yakıtlara bağımlılığı azaltma ve artan enerji talebini karşılama ihtiyacı, yenilenebilir enerji teknolojilerine geçiş sürecini hızlandırmıştır. Güneş enerjisi, bu bağlamda kullanılan popüler bir enerji teknolojisi olarak öne çıkmaktadır. Herhangi bir kirliliğe neden olmadan, özellikle kırsal ve uzak bölgelerde, gelişmekte olan ülkelerde elektrik talebini karşılamada önemli bir güç kaynağıdır. Bu çalışma kapsamında, Malatya'nın Akçadağ ilçesinde yer alan Bahri güneş enerji santralinin (GES) simülasyonda yapılmış olup, sistem parametrelerinin optimum değerlerin bulunması amaçlanmıştır. Ayrıca bir güneş enerji santralinde etkili olan performans ve kayıp parametreleri PVsyst programı aracılığıyla irdelenmiş, Bahri GES'in yılık enerji üretim tahmini hem PVsyst hem de PVGIS programı ile bulunmuştur. Kullanılan programlar ile yapılan simülasyonda, her iki simülasyon programından elde edilen üretim değerlerinin benzer çıktığı görülmüştür. Simülasyon programlarının doğruluğunun ispatlanabilmesi için bu programlardan elde edilen üretim değerleri, Bahri GES'in gerçek üretim değerleri ile karşılaştırılması sonucu simulasyon sonuçlarının gerçek veriler ile yaklaşık %90 tutarlı olduğu sonucuna varılmıştır., simülasyon programlarının bir güneş enerji santrali kurulmadan önce kullanılmasının bize tutarlı ön bilgiler sunabileceği tespit edilmiştir. PVsyst programıyla en uygun sistem parametrelerinin bulunması istenmiş, sonuçlara göre santral panel eğim açısının 27 ile 30 derece aralıklarında, azimut açısının da yaklaşık 0 ile -5 derece aralıklarında olduğu durumlarında santralin en fazla enerjiyi üretebileceği tespit edilmiştir. Bahri GES için yeterli alan bulunması durumunda (böyle bir durumda panel sehpaları arası mesafeler artırılmalıdır.) santralde ki panellerin eğim açısının, transpozisyon oranı esas alınarak 32 ile 35 derece aralıklarında tutulması gerektiği soncuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to meet the constant energy demand, the world economy is largely based on fossil fuels, which are the primary source of greenhouse gas emissions. Fossil fuels such as coal, crude oil and natural gas meet more than 80% of the world's energy needs. Although they are economically beneficial, fossil fuels harm the environment in many ways. Therefore, it is necessary to focus on optimizing clean energy systems by minimizing the use of fossil fuels. The need to reduce dependency on fossil fuels and meet the increasing energy demand has accelerated the transition to renewable energy technologies. Solar energy stands out as a popular energy technology used in this context. It is an important power source in meeting the electricity demand in developing countries, especially in rural and remote areas, without causing any pollution. Within the scope of this study, the Bahri solar power plant (SPP) located in the Akçadağ district of Malatya was simulated and the optimum values of the system parameters were aimed to be found. In addition, the performance and loss parameters effective in a solar power plant were examined through the PVsyst program, and the annual energy production estimate of Bahri SPP was found with both the PVsyst and PVGIS programs. In the simulation performed with the programs used, it was observed that the production values obtained from both simulation programs were similar. In order to prove the accuracy of the simulation programs, the production values obtained from these programs were compared with the real production values of Bahri SPP, and it was concluded that the simulation results were approximately 90% consistent with the real data. It was determined that using simulation programs before installing a solar power plant could provide us with consistent preliminary information. The most suitable system parameters were requested to be found with the PVsyst program, and according to the results, it was determined that the plant could produce the most energy when the plant panel inclination angle was between 27 and 30 degrees and the azimuth angle was between approximately 0 and -5 degrees. In the event that there is sufficient space for Bahri SPP (in such a case, the distances between the panel stands should be increased), it was concluded that the inclination angle of the panels in the plant should be kept between 32 and 35 degrees based on the transposition ratio.