Farklı yapıştırıcı ve braket sistemlerinin sıyırma ve çekme kuvvetlerine karşı tutuculuklarının in vitro olarak karşılaştırılması
Comparison of shear and tensile bond strength of different adhesives and bracket systems: An in vitro study
  1. Tez No: 91893
  2. Yazar: EMET ÖZGE ÖZBİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KIRLIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, integral kaideli metal ( DynaLock Unitek ) ve mikromekanik tutuculuğa sahip seramik ( Transcend 6000 Unitek ) braketlerin, kimyasal yolla sertleşen no-mix Unite (Unitek ), ışıkla sertleşen Transbond ( Unitek ) ve ortodonti klinik pratiğine yeni girmiş olan braket kaidesinde yapıştırıcısı hazır olarak üretilen ve yine ışıkla sertleşen APC sistem ( Adhesive Precoated Unitek) ile yapıştırmak ve oluşturulan kombinasyon gruplarının in vitro ortamda sıyırma ve çekme kuvvetlerine karşı gösterdikleri tutuculuk değerlerini ve uygulanan kuvvetler sonucu oluşan kopma bölgelerini belirlemektir. Çalışmada braketler ortodontik amaçlı olarak çekilmiş 120 adet 1. küçük azı diş üzerine yapıştırılmıştır. Gruplar onar dişten oluşmuş ve her grupta farklı yapıştıncı-braket kombinasyonları kullanılmıştır. Hazırlanan deney örneklerine laboratuar ortamında İnstron Universal test cihazı ile gingivo-oklüzal yönde sıyırma veya çekme kuvvetleri uygulanarak braketlerin diş yüzeyinden ayrıldıkları andaki tutuculuk değerleri kaydedilmiştir. Çalışmanın bu bölümünden elde edilen sonuçlara göre örneklerin sıyırma kuvvetlerine karşı gösterdikleri tutuculuk çekme kuvvetlerine karşı gösterdikleri tutuculuktan daha fazladır. En yüksek tutuculuğu Transbond ile yapıştırılan DynaLock braketler sıyırma kuvvetlerine karşı göstermiştir ve bu grubun tutuculuğu diğer gruplardan anlamlı derecede fazladır. Çalışmada en düşük tutuculuk değeri APC sistem metal DynaLock braketlere çekme kuvveti uygulanan grupta elde edilmiştir. Tutuculuk deneylerinden sonra, örnekler önce stereo ışık mikroskobunda ve ardından taramalı elektron mikroskobunda ( SEM ) incelenerek kopmanın hangi bölgelerde meydana geldiği belirlenmiştir. Stereo mikroskopta ARI indeksi ile yapılan skorlandırma sonucunda elde edilen bulgulara göre metal DynaLock braketlerde, tüm yapıştırıcı sistemleri ile, çekme kuvvetleri uygulandığında kopma braket kaidesi ile yapıştırıcı arasında meydana gelirken, sıyırma kuvveti ile kopma yapıştırıcı içine taşınmaktadır. Seramik Transcend 6000 braketlerde tüm yapıştırıcı sistemleri ile sıyırma kuvvetleri ile daha çok braket kırılması görülürken, çekme kuvveti uygulandığında kınıma oram azalmakla birlikte yine de seramik braketin kullanıldığı tüm deney gruplarında kırılmalar görülmüştür. Seramik braketlerle en az kırılma APC sistem seramik braketlere çekme kuvveti uygulanan deney 106grubunda görülmüştür. Stereo mikroskop ve SEM ile yapılan incelemelerin sonucunda deney örneklerinin hiç birinde minede kırılma veya kopma görülmemiştir. 107
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to compare the shear and tensile bond strengths of precoated light cured APC ( Adhesive PreCoated, Unitek, 3M ), light cured Transbond (Unitek, 3M ) and chemically cured no-mix Unite ( Unitek, 3M ) adhesives systems used in combination with integral metal DynaLock (Unitek, 3M ) and micromechanical retentive ceramic Transcend 6000 (Unitek, 3M ) brackets. The brackets were bonded on 120 first premolar teeth extracted for orthodontic purposes. 10 teeth that were then bonded with different adhesive-bracket combinations composed each group. Tensile and shear forces applied to the samples by Instron Universal test machine. Bond strengths were statistically evaluated. The results pointed out that shear bond strengths were higher then tensile bond strengths. The shear bond strengths of Transbond and metal bracket combination group were significantly higher then all other groups. APC-metal brackets group had the lowest tensile strengths among all. Fracture sites were first evaluated with stereo light microscope using ARI Index scoring. DynaLock brackets, bonded in combination with all bonding systems, which were tested with tensile forces, debonded at bracket-resin interface. In the same bracket-adhesive combination group, the debonding area was carried into the resin, with shear forces. Although ceramic Transcend 6000 brackets, in combination with all bonding systems, were generally fractured with shear forces, with tensile forces fractured brackets were diminished. The least breakage of ceramic brackets were observed in APC system tested by tensile forces. No fracture or tear out of the enamel were seen in any of the samples examined with neither stereomicroscope nor SEM. 108