Türkiye Yüzyılı Maarif Modeline yönelik geliştirilen Arduino uygulamalarının öğrencilerin akademik başarı ve tutumlarına etkisi: Güneş ve ay tutulmaları
The effect of Arduino applications developed for the Turkish Century Education Model on the academic success and attitudes of students: Solar and Lunar Eclipses
  1. Tez No: 918943
  2. Yazar: DUYGU YAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye Yüzyılı Maarif Modeline yönelik geliştirilen 6. sınıf Güneş ve Ay Tutulması konusunu içeren çıktıların öğretiminde, robotik kodlama destekli Arduino uygulamaları ile yapılan etkinliklerin öğrencilerin akademik başarısı, robotik kodlama ve teknolojiye yönelik tutumları ve etkinliklere yönelik öğrenci görüşleri üzerine etkisini incelemektir. Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntemi olarak“ön test-son test kontrol gruplu”yarı deneysel desen uygulanmıştır. Nitel bölümde ise yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Çalışma grubu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı Batı Karadeniz'de bulunan bir il merkez ortaokulunda öğrenim gören altıncı sınıf öğrencisi, 29 deney, 29 kontrol olmak üzere toplam 58 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubunda ders robotik kodlama destekli Arduino uygulamaları etkinlikleriyle, kontrol grubunda mevcut öğretim programına uygun işlenecektir. Uygulama öncesinde ve sonrasında iki gruba da“Güneş ve Ay Tutulması Başarı Testi”,“Robotik Kodlama Tutum Ölçeği”ve“Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği”ön test, son test olarak uygulanmıştır. Araştırma esnasında deney grubu öğrencilerine yapılan etkinlikler sonrasında“Arduino Ders Günlüğü Formu”yapılandırılmış görüşme formu olarak uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen nicel veriler IBM SPSS 30. paket programıyla analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Elde edilen verilerin analizi sonucunda deney ve kontrol grubunun akademik başarısı arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Fakat robotik kodlamaya yönelik tutumları deney grubu lehine anlamlı bir fark göstermektedir. Teknolojiye yönelik tutumları arasında gruplar arasında anlamlı bir fark görülmemektedir. Deney grubunda yapılan görüşmelerin analizi sonucunda öğrencilerin robotik kodlama destekli Arduino uygulamalarını eğlenceli buldukları, Arduino'yu sevdikleri, kendilerini mutlu, heyecanlı, bilgili, tecrübeli hissettikleri, bu uygulamalar ile konuyu öğrendikleri ve meslek seçimlerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of activities carried out with robotic coding supported Arduino applications on students' academic success, attitudes towards robotic coding and technology, and student opinions about the activities in the teaching of outputs including the subject of Solar and Lunar Eclipses of the 6th grade developed for the Turkey Century Education Model. A mixed method was used in the research, in which qualitative and quantitative research methods were used together. A quasi-experimental design with a“pre-test-post-test control group”was applied as the quantitative research method. A structured interview form was applied in the qualitative part. The study group consists of a total of 58 sixth grade students, 29 experimental and 29 control, studying in a provincial central secondary school in the Western Black Sea region in the 2024-2025 academic year. The course will be taught with robotic coding supported Arduino applications activities in the experimental group, and in accordance with the current curriculum in the control group. Before and after the application,“Solar and Lunar Eclipse Achievement Test”,“Robotic Coding Attitude Scale”and“Attitude Towards Technology Scale”were applied to both groups as pre-test and post-test. After the activities carried out on the experimental group students during the research,“Arduino Course Diary Form”was applied as a structured interview form. The quantitative data obtained in the study were analyzed with IBM SPSS 30. package program. The qualitative data were analyzed with the content analysis technique. As a result of the analysis of the obtained data, no significant difference was found between the academic success of the experimental and control groups. However, their attitudes towards robotic coding showed a significant difference in favor of the experimental group. There was no significant difference between the groups in their attitudes towards technology. As a result of the analysis of the interviews conducted in the experimental group, it was concluded that the students found robotic coding-supported Arduino applications entertaining, they liked Arduino, they felt happy, excited, knowledgeable, experienced, they learned the subject with these applications and it was effective in their career choices.