Spor-fitnes merkezlerinde algılanan hizmet kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of perceived service quality in sport-fitness centers
  1. Tez No: 918944
  2. Yazar: SALEH AHMED ABDULLAH AL-SALİH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor-fitnes merkezi üyelerinin hizmet kalitesi algı düzeylerinin bazı kişisel özellikleri açısından değerlendirilmesidir. Araştırma genel tarama modellerinden olan kesit alma yaklaşımı doğrultusunda düzenlenmiştir. Araştırmanın örneklem grubu aynı zamanda araştırmanın çalışma evrenini oluşturmaktadır. Bolu il merkezinde faaliyet gösteren 9 ayrı spor-fitnes merkezinden kolayda örneklem yöntemiyle seçilen 198 üye araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında Yılmaz UÇAN'ın (2007) geliştirdiği“Spor- Fitnes Merkezlerinin Algılanan Hizmet Kalitesi Ölçeği”formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların cinsiyeti, tesis kullanım saati, katılım amacı ve haftalık kullanım gün sayısının hizmet kalitesi algıları üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the service quality perception levels of sport-fitness center members in terms of some personal characteristics The research was organized in line with the cross-sectional approach, which is one of the general survey models. The sample group of the research also constitutes the study population of the research. The sample of the research consists of 198 members selected by convenience sampling method from 9 different sports-fitness centers operating in Bolu city center. The“Perceived Service Quality Scale of Sports-Fitness Centers”form developed by Yılmaz UÇAN (2007) was used to collect the research data. As a result of the research, it was determined that the gender of the participants, the hours of facility use, the purpose of participation and the number of days of weekly use were effective on their perceptions of service quality.