Dijital halkla ilişkilerin belirleyicileri olarak dijital vatandaşlık ve dijital yeterlilik ilişkisi üzerine bir inceleme
A study on the relationship between digital citizenship and digital competence as determinants of digital public relations
  1. Tez No: 918942
  2. Yazar: İLAYDA UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dijital teknolojilerin ve çevrimiçi platformların sorumlu ve etik bir şekilde kullanılmasını ifade eden dijital vatandaşlık, bireylerin dijital dünyada etkin bir şekilde gezinmelerini ve etkileşimde bulunmalarını sağlayan bir dizi beceri, bilgi ve tutumu kapsar. Dijital vatandaşlık, başkalarının haklarına ve mahremiyetine saygı göstermeyi, çevrim içi güvenlik ve emniyet tedbirlerini uygulamayı ve olumlu çevrim içi etkileşimleri teşvik etmeyi gerektirir. Belli bir amaç için dijital teknolojileri etkin bir şekilde kullanma becerisi anlamına gelen dijital yeterlilik, teknik beceriler, bilgi okuryazarlığı, eleştirel düşünme ve problem çözme yeteneklerinin bir kombinasyonunu içerir. Dijital halkla ilişkiler alanında dijital yeterlilik, profesyonellerin dijital platform ve araçlardan etkili bir şekilde yararlanabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Bu, sosyal medya yönetimi, içerik oluşturma, veri analizi, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve dijital analitiği anlama gibi becerileri kapsamaktadır. Dijital teknolojilerin etkin kullanımı sayesinde halkla ilişkiler uygulayıcıları dijital yeterliliklerini geliştirerek hedef kitlelerle etkileşime geçebilir, çevrimiçi konuşmaları izleyebilir, kampanya etkinliğini ölçebilir ve iletişim hedeflerini karşılamak için stratejiler geliştirebilirler. Bu tezde dijital vatandaşlık ve dijital yeterlilik arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılarak dijital vatandaşlık, dijital yeterlilik ve bunların dijital halkla ilişkiler üzerindeki etkisi arasındaki ilişki fark, ilişki ve etki testleri yapılarak elde edilen bulgular yorumlanarak raporlaştırılmıştır. Araştırma bulguları, dijital yeterlilik ve dijital vatandaşlık algılarının demografik değişkenlere göre önemli ölçüde farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Dijital yeterlilik düzeyinin dijital vatandaşlık algısı üzerinde ise belirleyici bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Dijital Vatandaşlık, Dijital Yeterlilik, Dijital Halkla İlişkiler
Özet (Çeviri)
Digital citizenship, which refers to the responsible and ethical use of digital technologies and online platforms, encompasses a set of skills, knowledge and attitudes that enable individuals to navigate and interact effectively in the digital world. Digital citizenship requires respecting the rights and privacy of others, practicing online safety and security measures, and promoting positive online interactions. Digital competence, which refers to the ability to use digital technologies effectively for a specific purpose, involves a combination of technical skills, information literacy, critical thinking and problem solving. In the field of digital public relations, digital literacy is essential for professionals to be able to use digital platforms and tools effectively. This includes skills such as social media management, content creation, data analysis, search engine optimisation (SEO) and understanding digital analytics. Through the effective use of digital technologies, PR practitioners can develop their digital skills to engage with target audiences, monitor online conversations, measure campaign effectiveness and develop strategies to achieve communication objectives. This thesis analyses the relationship between digital citizenship and digital literacy. Using quantitative research methods, the relationship between digital citizenship, digital competence and their impact on digital public relations was tested for difference, relationship and impact, and the findings were interpreted and reported. The research findings revealed that perceptions of digital competence and digital citizenship differ significantly according to demographic variables. It was found that the level of digital literacy does not have a determining effect on the perception of digital citizenship. KEYWORDS: Digital Citizenship, Digital Competence, Digital Public Relations