Göynük ve Mudurnu ilçelerinde yavaş şehir ünvanının bölge turizmine ekonomik, sosyal ve fiziksel etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the economic, social and physical effects of the title of slow city on regional tourism in Göynük and Mudurnu districts
  1. Tez No: 918945
  2. Yazar: ÖZLEM NUR DERVİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ÇİLAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırma, 1999 yılında İtalya'da doğan ve yavaş yaşam felsefesinden ilham alarak sürdürülebilir yaşam ilkelerini benimseyen yavaş şehir hareketini kapsamaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye'nin Bolu ilinin yavaş şehir ünvanına sahip Göynük ve Mudurnu ilçelerinde yavaş şehir ünvanının bölge turizmine ekonomik, sosyal ve fiziksel etkilerinin değerlendirilmesidir. Bu amaç kapsamında Göynük ve Mudurnu ilçelerinin yerel paydaşları (kaymakamlık çalışanları, belediye çalışanları, sivil toplum kuruluşları, kooperatifler, yerel ürün üreten işletmeler ve esnaf temsilcileri) ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, literatür taraması ve yerel paydaşlarla yapılan derinlemesine görüşmeler yoluyla elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışma Göynük ve Mudurnu yavaş şehirlerini karşılaştıran ilk araştırma olma önemine sahiptir. Elde edilen bulgular, yavaş şehir ünvanının farklı bölgelerde, bölgesel ihtiyaçlara göre uyarlanabilecek esnek bir kalkınma modeli sunduğunu ortaya koymaktadır. Her iki bölge de bu ünvanı kendi ekonomik, kültürel, sosyal ve fiziksel özelliklerine göre şekillendirmiştir. Dolayısıyla yavaş şehir ünvanının ilçelerde sadece ekonomik bir araç olarak değil, aynı zamanda toplumsal kaynaşmayı ve kültürel sürdürülebilirliği destekleyen bir yapı sunduğu da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the Cittaslow movement, which originated in Italy in 1999 and embraces sustainable living principles inspired by the philosophy of slow living. The study aims to evaluate the economic, social, and physical impacts of the Cittaslow title on tourism in the districts of Göynük and Mudurnu, located in Bolu Province, Turkey. To achieve this objective, in-depth interviews were conducted with local stakeholders of Göynük and Mudurnu, including district governorate staff, municipal employees, representatives of non-governmental organizations, cooperatives, local product manufacturers, and trade representatives. Data for the study were collected through a combination of literature review and in-depth interviews with these stakeholders and were analyzed using the content analysis method. The study has the importance of being the first research comparing the slow cities of Göynük and Mudurnu. The findings reveal that the Cittaslow title provides a flexible development model that can be adapted to regional needs in different areas. Both districts have tailored the title to reflect their unique economic, cultural, social, and physical characteristics. Furthermore, it has been determined that the Cittaslow title serves not only as an economic tool for the districts but also as a structure that supports social cohesion and cultural sustainability.