Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının elektronik öğrenmeye yönelik tutumları
Pre-service social studies teachers' attitudes towards electronic learning
- Tez No: 918955
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL CAHİT YEŞİLBURSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal bilgiler öğretmen adaylarının elektronik öğrenmeye yönelik tutumlarını belirlemektir. Araştırma 2023/2024 eğitim öğretim yılı güz ve bahar döneminde devlet üniversitelerinin eğitim fakültelerinde öğrenim gören sosyal bilgiler öğretmen adayları ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunun belirlenmesinde kolay ulaşabilir örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan sosyal bilgiler öğretmen adaylarının sayısı; 185 kadın ve 67 erkek olmak üzere toplam 252'dir. Bu araştırmada tarama yöntemi kullanılmış ve araştırmanın verileri Google Forms üzerinden toplanmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında Haznedar ve Baran (2012) tarafından geliştirilen,“E-Öğrenmeye Yönelik Genel Bir Tutum Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. IBM SPSS 22.0 programı ile elde edilen nicel veriler, araştırmanın amaçları doğrultusunda ölçeğe verilen cevapların bağımsız değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla dağılımın normal olduğu durumlarda parametrik, dağılımın normalliğini sağlamayan verilerin analizinde ise parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Bu kapsamda öğretmen adaylarının“Cinsiyet”,“Yaş”,“E-Öğrenme Sürecinde En Fazla Kullanılan Teknolojik Aletler”,“E-Öğrenme Uygulamalarının Öğrenmeye Hangi Düzeyde Katkı Sağladığı”ve“Bilgisayar ve Teknolojik Aletleri Kullanma Düzeyi”değişkenlerinin analizinde bağımsız örneklemler için t-testi,“Sınıf”“Anne Eğitim Düzeyi”,“Baba Eğitim Düzeyi”ve“Gün İçerisinde Teknolojik Araç Kullanma Süresi”değişkenlerinin analizinde ise tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizinde gruplar arasında meydana gelen farklılığın hangi gruplar arasında olduğunun belirlenmesi için çoklu karşılaştırma testlerinden Scheffe testi kullanılmıştır.“Öğretmenlik Mesleğini İsteyerek Tercih Etme”,“İnternet Olanaklarına Sahip Olma”ve“E-Öğrenmede Kullanılacak Teknolojik Araçlara Sahip Olma”değişkenlerinin analizinde ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının E-Öğrenmeye Yönelik Genel Bir Tutum Ölçeği'nden aldıkları toplam puanların, e-öğrenmeye yatkınlık düzeyleri 3,52 ile yüksek, e-öğrenmeden kaçış düzeylerinin 2.74 ile orta ve ölçeğin genelinden elde edilen puanın 3,14 ile orta düzeyde ve öğretmen adaylarının lehine olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, e-öğrenme sürecinde en fazla kullanılan teknolojik aletler, e-öğrenme uygulamalarının öğrenmeye hangi düzeyde katkı sağladığı, bilgisayar ve teknolojik aletleri kullanma düzeyi durumuna göre ise anlamlı farklılık göstermezken; öğretmenlik mesleğini isteyerek tercih etme, internet olanaklarına sahip olma ve e-öğrenmede kullanılacak araçlara sahip olma düzeylerinin farklılaşmasına neden olan meddelerdir. Bu kapsamda sosyal bilgiler öğretmen adaylarının daha fazla olumlu e-öğrenme tutumları geliştirmeleri amacıyla nitel gelenekte akademik çalışmalar yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the attitudes of social studies teacher candidates towards electronic learning. The research was conducted during the fall and spring semesters of the 2023/2024 academic year with social studies teacher candidates enrolled in the faculties of education at public universities. A convenience sampling method was used to select the study group, which consisted of 252 participants: 185 female and 67 male. The research employed a survey method, and data were collected through Google Forms.“General Attitude Scale Towards E-Learning”and“Personal Information Form”which was developed by Haznedar and Baran (2012) used for the collection of data for this study. The quantitative data obtained were analyzed using IBM SPSS 22.0 software. Parametric tests were used when the data distribution was normal, and non-parametric tests were employed for data that did not exhibit normal distribution, to determine if responses differed according to independent variables. In this context, independent samples t-tests were used to analyze variables such as“Gender,”“Age,”“Most Frequently Used Technological Tools in the E-Learning Process,”“The Level at Which E-Learning Applications Contribute to Learning,”and“Proficiency in Using Computers and Technological Devices.”One-way analysis of variance was applied to variables like“Grade Level,”“Mother's Education Level,”“Father's Education Level,”and“Daily Duration of Technological Device Use.”In the one-way analysis of variance, the Scheffé test, one of the multiple comparison tests, was used to determine which groups had significant differences among them. Additionally, the Mann-Whitney U test was conducted for variables like“Choosing Teaching Profession Willingly,”“Access to Internet Facilities,”and“Ownership of Technological Tools for E-Learning.”The findings revealed that the overall scores from the General Attitude Scale Towards E-Learning indicated a high level of predisposition towards e-learning (3.52), a moderate level of e-learning avoidance (2.74), and an overall medium score (3.14) favoring the teacher candidates. No significant differences were observed in attitudes based on gender, age, grade level, mother's education level, father's education level, technological tools most used in the e-learning process, at what level e-learning applications contribute to learning, computer and technological devices level of use. However, variations were noted concerning the willingness to choose the teaching profession, access to internet facilities, and ownership of e-learning tools. In this context, it can be suggested to conduct academic studies in the qualitative tradition to help social studies teacher candidates develop more positive attitudes toward e-learning.