BİLSEMDE öğrenci olmayan üstün zekalı/yetenekli öğrencilere yapılan eğitim düzenlemelerine ilişkin ebeveyn görüşleri
Parents' views on educational arrangements for gifted/talented students who are not students in the BİLSEM
- Tez No: 918956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÇİTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, BİLSEM sürecine katılamayan üstün zekalı/yetenekli öğrencilerin eğitim düzenlemelerine yönelik ebeveyn görüşlerini değerlendirmektedir. Araştırma, Bronfenbrenner'in Ekolojik Sistemler Kuramı çerçevesinde bireysel, sosyal, eğitsel ve politik düzeylerde analizler yapmayı amaçlamıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak ebeveynlerle derinlemesine görüşmeler yapılmış ve veriler tematik analiz ile incelenmiştir. Bu kapsamda Nevşehir Rehberlik ve Araştırma Merkezinde tanılanmış ve BİLSEM'de destek eğitime katılmayan/katılamayan 9 öğrencinin ebeveynleri ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, BİLSEM dışında kalan üstün yetenekli öğrencilerin eğitim süreçlerinde bireyselleştirilmiş program eksikliği, öğretmen yetersizlikleri ve kurumsal desteğin sınırlı olması temel sorunlar olarak ortaya çıkmıştır. Ebeveynler, mevcut politikaların çocuklarının eğitsel, bilişsel ve sosyal ihtiyaçlarını yeterince karşılamadığını vurgulamıştır. Çalışma, bu eksiklikleri gidermek için ebeveyn-öğretmen iş birliğinin güçlendirilmesi ve destek mekanizmalarının artırılmasını önermektedir.Bu araştırma, ülkemizde BİLSEM sürecine katılamayan üstün zekalı öğrenciler için alternatif eğitim düzenlemelerine ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Thisstudyevaluatesparents' opinions on education alarrangements for gifted/talented students who cannot participate in the BİLSEM program. Theresearch is based on Bronfenbrenner's Ecological Systems Theory and aims to analyzethe issue on individual, social, educational, andpoliticallevels. Utilizing a qualitative research approach, in-depth interviews were conducted withparents, and the data were analyzed using the maticanalysis. These interviews were carried out with parents of students identified as gifted by the Nevşehir Guidanceand Research Center but not participating in supportive educationprograms at BİLSEM. The finding several key issues in theeducationalprocesses of gifted student sexcluded from BİLSEM programs, including a lack of individual izedprograms, insufficient teacher qualifications, and limited institutional support. Parents emphasized that current policies fail to adequately meet their children's educational, cognitive, and social needs. To address these short comings, the study suggests strengthen ing parent-teacher collaboration and enhancing support mechanisms.This research aims to shedlight on alternative educational arrangements for gifted students who are unable to participate in BİLSEM programs in Turkey.