Halep Eyyûbîleri (1183-1260)
Ayyubids of Aleppo (1183-1260)
- Tez No: 918973
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN USTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
Haleb, Salâhaddîn Eyyûbî'nin başlatmış olduğu Kuzey Suriye seferleri sırasında 1183 senesinde Eyyûbîlerin hâkimiyetine girmiştir. Sultan şehri ele geçirdikten sonra buranın yönetimini oğullarından el-Melikü'z-Zâhir'e vermiş, böylelikle Haleb Eyyûbîleri adında Eyyûbilere bağlı yeni bir meliklik kurulmuştur. Moğolların, 1260 senesinde burayı ele geçirmesine kadar da el-Melikü'z-Zâhir'in soyundan gelenler şehrin yönetimini ellerinde tutmuşlardır. Salâhaddîn'in ölümünden sonra devletin idaresi kardeşi el-Melikü'l-Âdil ve oğullarının eline geçse de Haleb hâkimleri iktidarlarını devam ettirmiş ve Eyyûbî melikleri arasındaki güç mücadelelerinde belirleyici roller üstlenip bölgede denge unsuru olmuşlardır. Dönemin önemli devletleri ile sınırdaş olmaları tarihleri boyunca birçok ittifak ve mücadeleyi de beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada da Haleb Eyyûbîleri'nin siyasî hareketleri ve devlet teşkilatları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Aleppo came under Ayyubid rule in 1183 during the Northern Syrian campaigns initiated by Saladin Ayyubid. After the Sultan's capture, a new kingship affiliated with the Ayyubids was established in the name of the Ayyubids of Aleppo, who gave the administration of the city to one of their sons, al-Malik al- Zāhir. Until the Mongols captured it in 1260, the descendants of al-Malik al- Zāhir held the administration of the city. Although the administration passed to his brother al-Malik al-Adil and his sons after Saladin's victory, the rulers of Aleppo continued their power and were entities that gathered and remained balanced in the region in the power struggles between the Ayyubid kings. The fact that they were on the border with the important states of the period brought about many alliances and struggles during the unification. This success can be distinguished among the political movements and state organizations of the Ayyubids of Aleppo.