Terekenin iflâs hükümlerine göre tasfiyesi
Liquidation of estate according to bankruptcy provisions
  1. Tez No: 918974
  2. Yazar: ŞAZİYE TUBA ULUKUŞ BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Terekenin borca batıklığı sebebiyle mirasın hükmen reddedilmiş sayılması, mirasın en yakın yasal mirasçıların tamamı tarafından reddedilmesi, sonra gelen mirasçılar yararına yapılan ret üzerine mirasın kabul edilmemesi ve resmî tasfiye sırasında terekenin borca batık olduğunun anlaşılması hallerinde terekenin iflâs hükümlerine göre tasfiyesi söz konusu olmaktadır. Terekenin iflâs hükümlerine göre tasfiyesi kural olarak borca batık terekeler için öngörülmüş bir tasfiye yöntemidir. İcra ve İflâs Kanununda doğrudan doğruya iflâs yolları arasında yer verilmiş olan terekenin iflâs hükümlerine göre tasfiyesi, tasfiyeyi gündeme getiren sebepler ve tasfiye organları başta olmak üzere bazı yönleriyle olağan iflâs yollarından ayrılmaktadır. Çalışmamızda öncelikle tasfiyeye tabi tutulan tereke ve terekenin iflâs hükümlerine göre tasfiyesini gerektiren nedenler ele alınmış; terekenin iflâs hükümlerine göre tasfiyesinin iflâs yolları arasındaki yeri değerlendirilerek bu tasfiyenin olağan iflâs tasfiyesi ile özdeş olan ve olmayan yönleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In case of there is a presumption of disclaimer of the inheritance, the inheritance is disclaimed by all the nearest legal heirs, the inheritance is not accepted in the case of disclaimer in favour of the subsequent heirs and during the official liquidation it is determined that the estate is overindebted, the estate is liquidated according to the bankruptcy provisions. As a rule, the liquidation of the estate according to the bankruptcy provisions is a method of liquidation which is provided for overindebted estates. The liquidation of the estate, which is provided for in the Enforcement and Bankruptcy Act as a direct bankruptcy procedure, differs from the ordinary bankruptcy procedure in a number of respects, particularly with regard to the reasons for the liquidation and the liquidation bodies. In our thesis, we first analyse the estate subject to liquidation and the reasons for liquidating the estate according to the bankruptcy provisions; we evaluate the status of the estate liquidation according to the bankruptcy provisions within the bankruptcy procedure and try to clarify the identical and non-identical aspects of this liquidation with the ordinary bankruptcy liquidation.