Kültürel miras eğitiminin ortaöğretim coğrafya eğitimindeki yeri ve önemi
The place and importance of cultural heritage education in secondary geography education
- Tez No: 918981
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
UNESCO 1972 yılındaki 17. Genel konferansında dünya kültürel ve doğal mirasının korunmasına dair sözleşmeyi kabul etmiştir. Türkiye ise bu sözleşmeye 1923 yılında resmen taraf olmuştur. Dünya Mirası Listesi'nde Dünya Miras Alanı olarak ilan edilen 1199 miras yer almaktadır. Türkiye'nin bu listede 19'u kültürel, 2'si karma olmak üzere 21 miras alanı bulunmakta olup bunlar somut kültürel mirastır. Somut olmayan kültürel miras ise toplulukların, grupların veya bireylerin, kültürel miraslarının bir parçası olarak tanımladıkları uygulamalar, temsiller, anlatımlar, bilgiler, beceriler ve bunlara ilişkin araçlar, gereçler ve kültürel mekânlardır. Bu araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden odak grup görüşmesi yöntemi kullanılmıştır. Buna göre araştırmacı tarafından 7 coğrafya öğretmeninin katılımıyla gerçekleşen görüşmede, katılımcılara, çalışmanın amacı doğrultusunda etik kurul izni dahilinde sorular sorularak kayıt altına alınmıştır. Katılımcılardan elde edilen görüşler çözümlenerek metin haline dönüştürülmüş ve bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Elde edilen verilere göre, katılımcılar tarafından kültürel miras konusunun diğer pek çok branştan coğrafya öğretimi konuları içinde daha önemli yer tutması gerektiği ancak, mevcut durumda bu konuda yeterince üzerinde durulmadığı ve bazı sorunların yaşandığı ifade edilmiştir. Kültürel miras konularına yönelik özellikle son dönemde öğrenci farkındalığının düşük olduğu ve bu konuda teknolojik gelişmelerin etkisinin göz ardı edilmemesi gerektiği üzerinde durulmuştur. Çalışmada elde edilen bulgular ışığında kültürel miras konularının geleceğe yönelik aktarımında materyal, yöntem ve teknik gibi hususlar bakımından daha etkin ders planlarının hazırlanarak uygulanması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
At its 17th general conference in 1972, UNESCO adopted the convention on the protection of the world cultural and natural heritage. Türkiye officially became a party to this agreement in 1923. There are 1199 heritage sites declared as World Heritage Sites on the World Heritage List. Turkey has 21 heritage sites in this list, 19 of which are cultural and 2 of which are mixed, and these are tangible cultural heritage. Intangible cultural heritage is the practices, representations, expressions, knowledge, skills and related tools, equipment and cultural spaces that communities, groups or individuals define as part of their cultural heritage. In this research, focus group interview method, one of the qualitative research methods, was used. Accordingly, in the interview conducted by the researcher with the participation of 7 geography teachers, the participants were asked questions and recorded in line with the purpose of the study, within the permission of the ethics committee. The opinions obtained from the participants were analyzed and converted into text and some results were obtained. According to the data obtained, it was stated by the participants that the subject of cultural heritage should have a more important place among geography teaching subjects than many other branches, but in the current situation, this issue is not emphasized enough and some problems are experienced. It has been emphasized that student awareness of cultural heritage issues has been low, especially in recent years, and that the impact of technological developments on this issue should not be ignored. In the light of the findings obtained in the study, it is suggested that more effective lesson plans should be prepared and implemented in terms of materials, methods and techniques in the future transfer of cultural heritage issues.