Ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin örgütsel sinizmi ile yöneticilerinin çatışma yönetme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between organizational cynicism of teachers working in secondary schools and the conflict management styles of their administrators
- Tez No: 918980
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
2024-2025 eğitim-öğretim yılında Ankara'da Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin örgütsel sinizm algıları ile yöneticilerinin çatışma yönetme stilleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlayan bu araştırma ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir araştırmadır. Araştırma da bir bağımsız değişken ve bir bağımlı değişken bulunmaktadır. Araştırmanın bağımsız değişkenini tümleştirme (iş birliği, bütünleştirme), ödün verme (uyma-itaat etme), hükmetme (üstünlük kurma), kaçınma, uzlaşma (karşılıklı ödün verme) alt boyutlarından oluşan çatışma yönetme stilleri oluşturmaktadır. Araştırmanın bağımlı değişkenini de bilişsel (inanç), duyuşsal (duygusal) ve davranışsal alt boyutlarından oluşan örgütsel sinizm oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Ankara ilinde görev yapmakta olan 193 kadın ve 116 erkek olmak üzere toplam 309 öğretmene ulaşılmıştır. Öğretmenlerin algılarına göre örgütsel sinizm düşük düzeyde ortalamaya sahiptir. Okul yöneticilerinin en çok kullandıkları çatışma yönetme stili tümleştirme stili en az kullandıkları hükmetme stilidir. Çatışma yönetimi stillerinin toplamda örgütsel sinizm varyansının %53,3'ünü açıkladığı bulunmuştur. Bu oran, bağımsız değişken çatışma yönetme stilinin alt boyutlarının (tümleştirme, ödün verme, hükmetme, kaçınma ve uzlaşma) örgütsel sinizmi açıklamada güçlü bir etkiye sahip olduğunu işaret etmektedir. Özellikle tümleştirme ve uzlaşma gibi çatışma yönetimi stillerinin öğretmenlerdeki örgütsel sinizm tutumlarını anlamlı düzeyde yordadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research, which aims to examine the relationship between the perceptions of organizational cynicism among teachers working in public secondary schools affiliated with the Ministry of National Education in Ankara during the 2024-2025 academic year and the conflict management styles of their administrators, is a descriptive study using a correlational survey model. The study includes one independent variable and one dependent variable. The independent variable is conflict management styles, consisting of the sub- dimensions of integration (collaboration, unification), compromise (compliance), domination (asserting superiority), avoidance, and reconciliation (mutual concession). The dependent variable is organizational cynicism, including the sub-dimensions of cognitive (belief), affective (emotional), and behavioral. The study sample reached a total of 309 teachers, with 193 female and 116 male participants working in Ankara. According to the teachers' perceptions, the level of organizational cynicism was found to be low. Among the conflict management styles used by school administrators, integration was the most frequently used, while domination was the least used. It was determined that conflict management styles explained 53.3% of the variance in organizational cynicism, indicating a strong explanatory effect of the sub-dimensions of conflict management styles (integration, compromise, domination, avoidance, and reconciliation) on organizational cynicism. Particularly, conflict management styles such as integration and reconciliation were found to significantly predict organizational cynicism attitudes among teachers.