Deleuze'de anlam ve eğitim
Meaning and education in Deleuze
  1. Tez No: 918982
  2. Yazar: TUĞÇE AKIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN KOÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Deleuze'ün felsefesinde anlam nedir ve Deleuze'ün felsefesine göre eğitim nasıldır? Sorusu bağlamında bir araştırma söz konusudur. Deleuze'ün felsefesinde anlamın oluşumu ve üretiminin nasıl gerçekleştiği, Deleuze'ün kendisinin ortaya koyduğu terminolojiyle açıklanmıştır. Anlam kavramını, felsefe tarihindeki bazı filozofların nasıl ele aldıklarına da değinilmiştir. Ayrıca Deleuze'ün eğitime dair söylemleri incelenmiştir. Deleuze'ün felsefe tarihindeki yeri ve katkıları öne çıkartılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
What is the meaning of Deleuze's philosophy in this study and how is education according to Deleuze's philosophy? There is a research question in the context of the question. How the formation and production of meaning takes place in Deleuze's philosophy is explained by the terminology that Deleuze himself coined. And it has also been mentioned how some philosophers in the history of philosophy have dealt with the concept of meaning. In addition, Deleuze's discourses on education were examined. Deleuze's place in the history of philosophy and his contributions have been wanted to be highlighted.