Jose Ortega Y Gasset Felsefesinde teknoloji
Technology in the philosophy of Jose Ortega Y Gasset
  1. Tez No: 918984
  2. Yazar: BURCU IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN KOÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı ünlü İspanyol filozof Jose Ortega Y Gasset'nin bilim, teknik ve teknolojiye ilişkin görüşlerini ve bu görüşlerin günümüz teknoloji felsefesine etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla Ortega Y Gasset' nin bilim, insan, kültür ve toplum ile ilgili fikirleri ve bu fikirlerin teknik ve teknoloji ile ilişkisi incelenmiştir. Bununla birlikte teknoloji felsefesine katkı sağlayan filozoflardan olan Heidegger; günümüzde teknoloji felsefesi alanında çalışan Albert Borgmann, Bruno Latour ve Langdon Winner gibi isimlerin de çalışmalarına yer verilmiştir. Araştırma içerik analizi, açıklama, yorumlama ve karşılaştırmaya dayalı nitel bir çalışmadır. Ortega y Gasset'ye göre insan doğası itibariyle diğer canlı ve cansız varlıklardan farklıdır. Bu farklılığın en büyük sebebi insanın düşünme yetisine ve tekniğe sahip olmasıdır. Hayal gücü, yaratıcılık ve tasarım sürecini de içeren bu teknik sayesinde insan hem doğada hayatta kalır hem de çevreyi insana uyarlar yani insanileştirir. Ona göre teknik ve teknoloji zorunlu olarak insan olmanın bir gereğidir. Ortega teknolojinin bazı olumsuz sonuçlar doğurabileceğini kabul etmekle birlikte teknik olmadan sürdürülmeye çalışılan bir hayatın çok daha tehlikeli ve kısa olacağını düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the details of the famous Spanish philosopher Jose Ortega Y Gasset regarding science, technique and technology and today's technological nutrition of these views. For this purpose, Ortega Y Gasset's ideas about science, human, culture and society and the relationship of these ideas with technique and technology were examined. In addition, Heidegger, one of the philosophers who contributed to the philosophy of technology; The works of names such as Albert Borgmann, Bruno Latour and Langdon Winner, who currently work in the field of philosophy of technology, are also included. The research is a qualitative study based on content analysis, explanation, interpretation and comparison. According to Ortega y Gasset, human beings are different from other living and non-living beings in terms of their nature. The biggest reason for this difference is that humans have the ability to think and the technique. Thanks to this technique, which includes imagination, creativity and the design process, humans both survive in nature and adapt the environment to humans, that is, humanize it. According to him, technique and technology are a necessity of being human. Although Ortega accepts that technology may have some negative consequences, he thinks that a life without technology would be much more dangerous and shorter.