Jose Ortega Y. Gasset'de insan ve toplum
Human beings and society in Jose Ortega Y. Gasset?s view
- Tez No: 279608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı, Jose Ortega Y. Gasset felsefesinde insan ve toplum kavramlarını, insan ve toplum arasındaki ilişkiyi, günümüzde insan ve toplumun geldiği sıkıntılı noktaları ele almak, bu problemlere J. Ortega Y. Gasset'nin sunduğu çözüm önerilerini incelemektir. Kullanılan kaynaklar başta J. Ortega Y. Gasset'nin eserleri olmak üzere, onun hakkında yazılan kitaplar ve makalelerden oluşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde, ele alınan konunun problem durumu, çalışmanın önemi, amacı, sınırlılıkları, kullanılan yöntem açıklanmış ve konuyla ilgili daha önce yapılan çalışmalar yer almıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde, Ortega Y. Gasset'in hayatı, eserleri ve yetiştiği dönemin felsefi ortamı açıklanmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde, Ortega Y. Gasset'in temel kavramları ve bu kavramlar arasında insan ve toplum felsefesinin yeri açıklanmıştır.Çalışmanın dördüncü bölümünde ise Ortega Y. Gasset'in insan anlayışı, toplum anlayışı, insan ve toplum arasındaki ilişki ve Ortega Y. Gasset'in günümüz açısından oluşturabileceği açılımlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to approach human beings and society conception in Jose Ortega Y. Gasset philosophy, relationship between human beings and society, address contemporary troublous human beings and societiy?s points, analyse the problems provided by J. Ortega Y. Gasset. Used resources are mainly from J. Ortega Y. Gasset?s works and books, articles which are published about him.In the first part of study, case aspect of addressed topic, importance goal, restrictions of study used method are explained and previous, commited studies concerning topic are involved.In the second part of study, Ortega Y. Gasset?s biography, works and philosophy in his growth period are explained.In the third part of study, Ortega Y. Gasset?s fundamental conceptions and human beings and society?s situation among these conceptions are explained.In the fourth part of study, Ortega Y. Gasset?s understanding of human beings, society, relationship between human beings and society and Ortega Y. Gasset?s expansion which are formed in today?s aspect are handled.