Elazığ Alpgut bölgesinde bir çatı ges projesinin adımları ve hesaplamaları
Steps and calculations of a rooftop ges project in Elazığ Alpavut region
- Tez No: 918988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hayata geçirilmiş olan Elazığ ili, Alpavut bölgesinde çatı ges sisteminin dağıtım şirketine başvurusu, hesaplamaları ve tüm süreçlerini takip eden mühendislik danışman firmasından alınan veriler haricinde çalışmaya farklılık katan; PVsyst uygulaması ile simülasyonu ve SPO analizi yapılıp elde edilen sonuçların NetEco adı verilen veri toplama sistemden alınan reel veriler ile analiz sonuçları karşılaştırılmış olup sonuçlara göre 1.564.461,00 kWh enerji üretilebileceğine ulaşılmıştır. Enerji verimleri karşılaştırıldığında %27 lik bir fark elde edilmiştir. Ek olarak SPO analizi ile 2031 yılına kadar projeye ait elde edilen Excel raporu sonucunda; sistemin ömrü boyunca panel veriminde bir düşüş olduğu, santralin üreteceği enerji miktarının ışınım miktarı artışı ile artacağı bilgisini verir. Analiz tablosundan; gerçekleşen/simülasyon oranının 0,732 olup 1'e yakın olduğuna bu sebeple beklenen verimle çalıştığına ulaşılır.
Özet (Çeviri)
Apart from the application to the distribution company of the rooftop solar power system in Alpavut region of Elazığ province, which has been implemented, the calculations and the data received from the engineering consultancy firm that follows all the processes; simulation and SPO analysis were made with the PVsyst application, and the analysis results were compared with the real data received from the data collection system called NetEco, and according to the results, it was reached that 1,564,461.00 kWh of energy could be produced. When energy efficiencies were compared, a difference of 27% was obtained. In addition, the Excel report obtained for the project until 2031 with the SPO analysis indicates that there will be a decrease in panel efficiency throughout the life of the system, and the amount of energy the plant will produce will increase with the increase in the amount of radiation. From the analysis table, it is seen that the actual/simulation ratio is 0.732, which is close to 1, and therefore it works with the expected efficiency.