Teknoloji ihracatı ve ithalatının gelir eşitsizliğine etkisi: Gelişmiş ülkeler için panel veri analizi
The Effect of technology exports and imports on income inequality: Panel data analysis for developed countries
  1. Tez No: 918989
  2. Yazar: ONUR ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞENGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Serbest dış ticaretin gelir eşitsizliği üzerindeki etkilerini açıklayan Stolper-Samuelson'a göre, ticaretin serbestleşmesiyle birlikte artan ticaret hem ülke içinde hem de ülkeler arasında gelir eşitsizliği aleyhinde bir yakınsama eğilimi ortaya çıkaracağını ifade etmiştir. Gelir eşitsizliği değerlendirilirken ele alınan kıstas Gini endeksidir. Dolayısıyla Stolper-Samuelson Teoremi gelir eşitsizliği ile teknoloji ihracatı ve ithalatı arasında sıkı bir ilişki olduğu göstermektedir ve gelir eşitsizliği ile mücadele konularında teknoloji transferinin de ele alınması önem arz etmektedir. Bu çalışmada, 20 gelişmiş ülke için gelir eşitsizliği ile teknoloji ihracatı ve ithalatı arasındaki ilişki, 2002-2018 dönemi için dinamik doğrusal panel veri analizi yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Analiz sonuçları, gelir eşitsizliği ile teknoloji ihracatı ve ithalatı arasında negatif bir ilişki olduğunu işaret etmektedir. Ayrıca, Dumitrescu-Hurlin panel nedensellik testi sonuçları, gelir eşitsizliği ile teknoloji ihracatı arasında çift yönlü bir ilişki, teknoloji ithalatından gelir eşitsizliğine doğru tek yönlü bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
According to Stolper-Samuelson, who explains the effects of free foreign trade on income inequality, increasing trade with trade liberalization will lead to a convergence trend against income inequality both within and between countries. The criterion used when evaluating income inequality is the Gini index. Therefore, the Stolper-Samuelson Theorem shows that there is a close relationship between income inequality and technology exports and imports, and it is important to address technology transfer in the fight against income inequality. In this study, the relationship between income inequality and technology exports and imports for 20 developed countries was investigated using dynamic linear panel data analysis methods for the period 2002-2018. The analysis results indicate that there is a negative relationship between income inequality and technology exports and imports. In addition, the Dumitrescu-Hurlin panel causality test results show that there is a bidirectional relationship between income inequality and technology exports and a unidirectional relationship from technology imports to income inequality.