Alzheimer hastalarında davranışsal durumu değerlendirmede kullanılannöropsikiyatrik envanter-klinisyen (NPI-C) ölçeğinin türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability of turkish version of 'neuropsychiatric inventory – clinician' scale to test functional disability in patients with dementia
  1. Tez No: 918995
  2. Yazar: MUSTAFA DANIŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM ŞAHİN CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
. Alzheimer Demansı (AD); bilişsel işlevler ve hafızada bozulma, günlük yaşam aktivitelerini yürütmede ilerleyici bozukluk, nöropsikiyatrik ve davranışsal belirtilerle karakterize ilerleyici nörodejeneratif bir hastalıktır. Nöropsikiyatrik belirtiler Alzheimer Hastalığı'nın tüm evrelerinde görülebilir ve hastalık seyrini olumsuz etkiler. Nöropsikiyatrik belirtilerin hem hastaların bakımevine yatışını artırdığı hem de bakımverenin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle nöropsikiyatrik belirtilerin geçerli, hassas ve güvenilir ölçeklerle değerlendirilmesi araştırmacılar ve sağlık çalışanları için çok önemlidir. Demansa bağlı davranışsal ve psikolojik belirtilerin değerlendirilmesi için pek çok ölçek geliştirilmiştir. Bu ölçeklerin neyi ölçtüklerine (yani belirli bir nöropsikiyatrik belirti alanındaki özgül belirtiler veya çeşitli alanlar); hedeflenen denek (hastabakıcı, hekim, hasta) gibi ölçüm özellikleri ve puanlama yaklaşımına (sıklık, şiddet) göre farklılaşırlar. Demansa bağlı davranışsal ve psikolojik belirtileri değerlendirmek için kullanılan ölçeklerden biri olan Nöropsikiyatrik Envanter (NPI)'in pek çok dilde geçerlik- güvenirlik çalışması yapılmıştır ve bu alanda tüm dünyada en sık kullanılan ölçektir. Nöropsikiyatrik Envanter ölçeğinin farklı alt tipleri bulunmaktadır. Bunlardan 'Nöropsikiyatrik Envanter- Klinisyen" (NPI-C) hem bakımverenin ve muayeneyi yapan klinisyenin değerlendirmesini göz önüne alırken hem de hastanın kendisini de değerlendirmeye katması nedeniyle önem kazanmaktadır. Çalışmamızda NPI-C ölçeğinin Türkçe güvenirlik ve geçerlik çalışmasının yapılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geropsikiyatri biriminde kayıtlı olan ve çalışmaya dahil edilme ölçütlerini karşılayan AD tanılı hastalar ve bakım verenleri dahil edilmiştir. Hastalar Mini Mental Test (MMSE), Global Detoriasyon Ölçeği (GDÖ), Lawton-Brody Enstrümental Günlük Yaşam Aktivite Ölçeği, Demansda Yetiyitiminin Değerlendirilmesi Ölçeği (DAD) ve NPI-C ile değerlendirilmiştir. Hastaların bakım verenlerine ise NPI-C, Alzheimer Hastalığında Davranışsal Bozukluklar Ölçeği (BEHAVE-AD), Beck Depresyon Ölçeği vi ve NPI ölçeği verilmiştir. Çalışmaya 125 hasta ve bakım vereni alınmıştır. Nöropsikiyatrik Envanter-C ölçeğinin Türkçe uyarlamasının iç tutarlılık katsayısı (Cronbach α = 0,76) yüksek olarak saptanmıştır. Ölçek, yüksek görüşmeciler arası korelasyon (sınıf içi korelasyon katsayısı, SKK = 0,82) göstermiştir.
Özet (Çeviri)
. Alzheimer's Disease (AD) is a progressive neurodegenerative disease that is characterized with impairment in cognitive functions and memory, progressive deterioration in maintenance of daily living activities, neuropsychiatric and behavioral symptoms. Neuropsychiatric symptoms can be seen in any of periods of Alzheimer disease and affect the prognosis adversely. It was known that nerupsychiatric symtoms increased hospitalization rates of the patients and influenced the life quality of the patients and caregivers adversely. Therefore, it is important to have valid and reliable assessment tools for clinicians and researchers in this field. There have been many scales developed to assess the behavioral and psychological symptoms of dementia. These scales shows differences according to measurement features (that is, what they measure, which specific neuropsychiatric symptoms and areas of dementia they assess, which subject), targeted subjects (nurses, physicians, patients) and scoring approach (frequency, intensity). As one of the scales used to assess dementia-related behavioral and psychological symptoms, Neuropsychiatric Inventroy (NPI) is the most commonly used one and reliability and validity studies was carried out in many languages. There are different sub-types of Neuropsychiatric Inventory Scale. As a subtype of NPI, the Neuropsychiatric Inventory- Clinician (NPI-C) scale is of importance because of considering both assessment of the patient and taking information from caregiver and also observation of the clinician. The current study aimed to determine the reliability and validity of the Turkish version of NPI-C scale in patients with Alzheimer Disease. The patients which are registered in Ankara Oncology Research and Training Hospital Geropsychiatry clinic with a diagnosis of AD and meets its criteria for inclusion were included to study with their caregivers. Mini Mental State Examination (MMSE), Global Deterioriton Scale (GDS), Lawton-Brody Instrumental Activities of Daily Living, Disability Assessment for Dementia (DAD) and NPI-C was administered to the patients. NPI-C, Behavioral Pathology in Alzheimer's disease, (BEHAVE-AD), Beck Depression Scale and NPI was administered to the caregivers of patients with AD. viii The NPI-C scale was administered to 125 patients (mean age ± SD 76,4±1,2) with AD. The Turkish version of the NPI-C scale showed high internal consistency (Cronbach's α = 0,76), excellent interrater reliability (intraclass correlation, ICC = 0,82). NPI-C scale was significantly correlated with The Mini Mental State Examination (MMSE) (r = - 0,58, p < 0,01). NPI-C scale was significantly correlated with Disability Assessment for Dementia (DAD) (r=-.61, p < 0,01).