Uncertainty in language prediction: Investigating L2 speakers' predictive processing skills
Dil tahmininde belirsizlik: İkinci dil konuşanların tahmine dayalı işlem becerilerinin araştırılması
- Tez No: 918994
- Danışmanlar: DR. LEIGH FERNANDEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Technische Universität Kaiserslautern
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bağlamsal ipuçlarına dayanarak yaklaşmakta olan dilsel uyaranı tahmin etme yeteneği olarak tanımlanan dil tahmini, etkili dil anlamanın temel bir yönüdür. Her ne kadar ana dili konuşanlar kapsamlı bir şekilde incelenmiş olsa da, ikinci dili konuşanların tahmin becerilerinin verimliliğine dair çelişkili kanıtlar var. Bu çalışmada, tek dilli olarak yetiştirilmiş birinci dil Alman yerlilerinin ikinci dilleri İngilizce olan tahmine dayalı işlem yeteneklerini araştırmak için Görsel Dünya Paradigmasını (VWP) kullandık. Dil tahminini kolaylaştırmak ve gözlemlemek için farklı türde kısıtlı cümleler kullandık. Bu cümleler, öngörülebilirliği manipüle etmek ve tahmin hatalarına neden olmak için öngörülebilir, öngörülemeyen ve anormal yapılar içeriyordu. Katılımcıların beklentileri karşılanmadığında bu hatalardan toparlanma süreçlerini takip ettik. Ek olarak, İngilizce yeterliliğinin tahmine dayalı işleme üzerindeki rolünü de araştırdık. Sonuçlar, ikinci dil konuşanların öngörülebilir ve öngörülemeyen cümleler için farklı fiksasyon kalıpları sergilediğini ve öngörülebilir koşullarda hedefe daha erken ve daha sık odaklanma(fiksasyon) gösterdiğini göstermektedir. Benzer şekilde, anormal cümlelerin, hedefe gecikmeli geçişlerle birlikte farklı fiksasyon kalıplarını ortaya çıkardığını bulduk. Yeterliliğin tahmine dayalı işlemeyi önemli ölçüde etkilemediğini de belirtmekte fayda var; bu da tahmin hatalarına adaptasyonun dil becerisinden bağımsız olabileceğini öne sürüyor. Bu bulgular, ikinci dil konuşanların gerçek zamanlı dil anlamada tahminde nasıl gezindiğine ışık tutuyor ve iki dilli bağlamlarda tahmine dayalı işlemenin altında yatan mekanizmaları anlamamıza katkıda bulunuyor.
Özet (Çeviri)
Language prediction defined as the ability to anticipate upcoming linguistic input based on contextual cues, is a fundamental aspect of efficient language comprehension. Although native speakers (L1) have been examined extensively, there is contradictory evidence on the efficiency of second language (L2) speakers' prediction skills. In the present study we used the Visual World Paradigm (VWP) to investigate the predictive processing abilities of monolingually raised L1 German natives with English as their L2. In order to facilitate and observe language prediction we utilized different types of constrained sentences. These sentences included predictable, unpredictable, and anomalous structures to manipulate predictability and induce prediction errors. We monitored the recovery process of participants from these errors when their expectations were not met. Additionally, we also explored the role of English proficiency on predictive processing. The results indicate that L2 speakers exhibit different fixation patterns for predictable versus unpredictable sentences, with earlier and more frequent fixations on the target in predictable conditions. Similarly, we found that anomalous sentences elicit distinct fixation patterns, with delayed shifts to the target. It is also worth mentioning that proficiency did not significantly influence predictive processing, suggesting that adaptation to prediction errors may be independent of language skill. These findings shed light on how L2 speakers navigate prediction in real-time language comprehension and contribute to our understanding of the mechanisms underlying predictive processing in bilingual contexts.