İlkokul öğretmenlerinin velileri ikna etmede zorlandıkları konular
Topics in which primary school teachers struggle to persuade parents
- Tez No: 919000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU TANERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, ilkokul öğretmenlerinin velileri ikna etme sürecinde karşılaştıkları zorlukları ve bu süreçte etkili olabilecek yöntemleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma deseniyle yürütülen çalışmada, veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiş ve Gaziantep ili Şehitkamil merkez ilçesindeki 13 öğretmenden elde edilmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin“ikna”kavramını empati, karşılıklı anlayış ve rehberlik gibi unsurları içeren çok boyutlu bir süreç olarak gördüğünü ortaya koymuştur. Velilerin ikna edilmesi gereken başlıca konular; eğitimde süreklilik, ebeveyn katılımı, kız çocuklarının eğitime kazandırılması, maddi destek sağlanması, disiplin sorunları ve özel gereksinimli öğrencilerin desteklenmesi olarak sıralanmıştır. Öğretmenlerin karşılaştığı zorluklar ise velilerin direnç göstermesi, düşük sosyoekonomik düzey, kültürel önyargılar ve iletişim engelleri gibi faktörlerle ilişkilendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, ikna sürecini kolaylaştırmak için bireysel görüşmelerin yapılması, rehber öğretmen desteğinin artırılması, velilere yönelik seminerler düzenlenmesi ve empati temelli yaklaşımların benimsenmesi önerilmektedir. Ayrıca, öğretmenlik mesleğinin toplumsal statüsünün güçlendirilmesi ve velilerin eğitime yönelik farkındalığını artırmaya yönelik çalışmaların önemi vurgulanmıştır. Bu doğrultuda, araştırma, öğretmenlerin velilerle etkili iletişim kurabilmesi ve eğitimde iş birliğini artırmak için çözüm odaklı stratejiler geliştirilmesine katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the challenges faced by primary school teachers in persuading parents and to explore effective methods for managing this process. Using a qualitative research design, the study employed content analysis to evaluate data collected from 13 teachers working in central Gaziantep and Şehitkamil district schools. The findings reveal that teachers perceive persuasion as a multifaceted process involving empathy, mutual understanding, and guidance. The primary topics requiring persuasion include continuity in education, parental involvement, encouraging girls' education, providing financial support, addressing disciplinary issues, and supporting students with special needs. The challenges teachers encounter are linked to parental resistance, low socioeconomic status, cultural prejudices, and communication barriers. The results suggest that individual meetings with parents, enhanced support from guidance counselors, organizing seminars for parents, and adopting empathy-based approaches can facilitate the persuasion process. Moreover, the findings highlight the importance of improving the societal status of the teaching profession and raising parents' awareness regarding the significance of education. In conclusion, this study contributes to the development of solution-oriented strategies aimed at fostering effective communication between teachers and parents and enhancing collaboration in the educational process.