Matematik tarihi ile desteklenmiş matematik öğretiminin öğrencilerin matematik bilimine ve matematikçilere yönelik imajlarına etkisi
The effects of mathematics instruction acoopained by mathematics history on students' images of mathematics and mathematician
- Tez No: 919001
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU AYDOĞAN YENMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematik tarihi ile desteklenmiş matematik öğretimi sürecinde öğrencilerin matematik bilimine ve matematikçilere yönelik imajlarına etkisinin incelenmesidir. Bu doğrultuda hazırlanan matematik tarihi etkinlikleri öğrencilerin seviyelerine uygun biçimde matematik öğretmeni tarafından ders sürecinde öğrencilere uygulanmıştır. Süreç öğrencilerin matematik bilimine ve matematikçilere yönelik imajlarına etkisini açığa çıkararak matematik tarihi etkinliği uygulama adımlarına uygun biçimde yürütülmüş ve tüm adımlar ses ile kayıt altına alınmıştır. Çalışmada geniş, kapsamlı ve derinlemesine veri elde edebilmek için nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, matematik tarihi etkinlikleri, ses kayıtları, DAST (Bir Bilim İnsanı Çiz Testi), motivasyon ölçeği ve araştırmacıya ait gözlem formları kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel ham verileri iki araştırmacı tarafından kodlanmıştır. Nicel veriler SPSS paket programında yer alan istatistiksel testler yoluyla analiz edilmiştir. Çalışma İstanbul ilinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olan bir ortaokuldaki matematik öğretmeni ve bu okulda öğrenim gören altıncı sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin matematik tarihi etkinliklerini uygulama süreci 12 hafta sürmüştür. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin ön testte bir matematikçiyi matematik öğretmeni olarak bildikleri görülmüştür. Matematik tarihi etkinlikleri sonrasında matematik öğretmeni imajlarının matematik ile uğraşan bilim insanı olarak değiştiği saptanmıştır. Araştırmadan çıkarılan diğer önemli sonuçlar ise matematik tarihi etkinliklerinin öğrencilerin derse karşı motivasyonlarını olumlu yönde artırdığı ve öğrencilerin hem birbirleri ile hem de öğretmenleri ile iletişiminin arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of mathematics teaching supported by the history of mathematics on students' perceptions of mathematics and mathematicians. In this context, mathematics history activities were designed and implemented by the mathematics teacher during the lesson in a manner appropriate to the students' levels. The process was carried out in a way that revealed the impact on students' perceptions of mathematics and mathematicians, and all steps were recorded with audio. A qualitative research method, the case study method, was used in order to obtain extensive, comprehensive, and in-depth data. Data collection tools used in the study included mathematics history activities, audio recordings, the DAST (Draw a Scientist Test), motivation scales, and observation forms by the researcher. Content analysis was used to analyze the data. The qualitative raw data were coded by two researchers. The quantitative data were analyzed through statistical tests using the SPSS software. The study was conducted with a middle school mathematics teacher and sixth-grade students from a public school in Istanbul, Turkey. The mathematics history activity process lasted 12 weeks. The results of the study showed that, in the pre-test, students identified a mathematician as a mathematics teacher. After the mathematics history activities, however, the image of the mathematics teacher changed to that of a scientist working in the field of mathematics. Other important findings of the study indicated that mathematics history activities positively increased students' motivation toward the lesson and enhanced communication between students and both their peers and the teacher.