Vergleich der abstrakten generellen Normsetzung der Verwaltung in Deutschland und in der Türkei
Almanya ve Türkiye'de idarenin genel ve soyut norm oluşturma yetkisinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 919003
  2. Yazar: ÖMER SALHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PHILIPP DANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Humboldt-Universität zu Berlin
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Alman ve Türk sistemlerinin, idari soyut ve genel norm belirleme konusunda büyük bir benzerlik taşımaktadır. Bu benzerlik, mevcut parlamenter demokrasi paradigmasıyla uyumludur. Her iki sistem de özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra modern çağın getirdiği zorluklarla karşı karşıya kalmış ve bu durum, her iki ülkede de idare hukuku düzenlemeleri yoluyla benzer tepki mekanizmalarının geliştirilmesine yol açmıştır. Ancak tarihsel farklılıklar, iki devletin hukuk sistemlerinde değişimlere neden olmuştur. Normların meşruiyeti her toplumda farklı algılanmakta ve değişmektedir; dolayısıyla hukuk sistemleri ve yaklaşımlar farklı algılanmaktadır. Yönetmelik normlarının parlamento yetkisi olmaksızın belirlenmesinin meşruiyeti, Türk Politikasında daha yaygın olarak kabul edilmektedir. Bu durum, hukuki araçlara belirli bir çeşitlilik kazandırmakta ve ortak kullanımda daha yüksek bir kabul görmelerini sağlamaktadır. Usul gereklilikleri, karşılaştırıldığında ilgili Alman araçlarına göre daha az katı görünmektedir. Bu iki sistemin farklı arka planları şu şekilde özetlenebilir: Almanya'da“yetkilendirilmiş veya düzenleme yasası”kavramının tarihsel gelişimi, başlangıçta basit bir süreçten ve güçlü araçlardan hareketle başlamış, ancak zamanla karmaşık süreçler ve sınırlı etkiye sahip araçlara dönüşmüştür.Türkiye'de, yetki devrinin ya hiç olmadığı ya da çok sınırlı olduğu bir durumdan, oldukça işlevsel, güçlü ve kendi içinde meşru düzenleme araçlarına doğru evrilmiştir. Günümüzde her iki hukuk sisteminde de en büyük zorluk, hızla değişen veya yeni ortaya çıkan alanların etkin, bilgiye dayalı ve hızlı bir şekilde düzenlenmesi gerekliliğiyle karşı karşıya kalmaktır. Almanya'da ise asıl endişe, parlamenter demokrasiye bağlı kalmak ve bu demokrasiden türeyen meşruiyet ilkelerini korumaktır. Bu endişe, Almanya'nın kendi tarihsel deneyimlerinden kaynaklanmaktadır. Türkiye'de ise bu düzenleyici önlemlerin hızı, işlevselliği ve etkinliği büyük önem taşımaktadır. Bu çabanın temel düşüncesi, hem ülke içinde hem de dışında hızlı ve büyük zorluklarla karşı karşıya kalmaktır. Türkiye'yi ileriye taşıyan güncel konular ise siyasi hava, ekonomik istikrar ve gelişmedir. İlginç diğer bir nokta, Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylığı sürecinde, Avrupa Birliği ile uyum sürecinin bu basit prosedüre siyasi ve hukuki bir meşruiyet kazandırmış olmasıdır. Hukuk sisteminin tamamen değiştirilmesi gerekliliği, özellikle 2010 sonrası, hızlı ve az tartışılan veya kendine özgü yasaların kabulüne, dolayısıyla idari düzenlemelerin kabulüne öncülük etmiştir.
Özet (Çeviri)
Two legal systems share a high common ground in their administrative abstract-general norm-setting. This common ground is consistent with the current parliamentary democracy paradigm. The challenge of modern times, particularly after the II. World War, affected and resulted in a similar response mechanism for the states, that uses administrative regulatory acts as convenient legal instruments. However, historical divergences also result in the differentiation between legal systems. The legitimacy of norms alters in each society, and legal arguments and approaches, therefore, differs. The legitimacy of administrative norm-setting is more commonly accepted in Turkish doctrine; that gives a variety to the legal tools, and acceptance their common usage. Procedural requirements appear to be more relaxed than similar German instruments. Different background of these two systems can be simplified as such: Historical evolution of the concept“delegated legislation or regulatory act”in Germany follows a path from an easy procedure, and powerful instruments; to a complicated procedure, and instruments with limited power. In Turkey, on the contrary, the path is from an absence or very limited delegation to highly functional, powerful and self-legitimate regulatory tools. Today the primary challenge of the tools in both legal systems trying to face is the same; regulating the over-technical, rapidly changing or new occurring areas with a matching efficiency, knowledge, and speed. However, the core concern in Germany is staying loyal to Parliamentary Democracy and protecting the principles of legitimacy derived from it. This concern is the result of Germany's own historical experience. The concern in Turkey, on the other hand, is the speed, functionality, and effectiveness of these regulatory acts. The legitimation of this concern is; rapid and significant challenges both from inside and outside of the country. Political atmosphere, economic stability, and development are the contemporary issues that drive Turkey. Another interesting note is, the European Union harmonization process regarding Turkey's candidacy to the Union gave a political and legal legitimation to this easy-procedure. The need for a complete alteration of the legal system let the door open to the acceptance of fast and not very discussed, or even peculiar, laws especially after 2010, and consequently following administrative regulations.