Sıçanlarda lityum ile oluşturulan testis hasarı üzerine D- carvone'un etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of D-carvone on lithium-induced testicular damage in rats
  1. Tez No: 919013
  2. Yazar: SUNA ARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİN GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Lityum, günümüzde bipolar bozukluk ve mani tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, lityum tedavisi uzun süreli kullanımlarda çeşitli organlarda toksik etkilere neden olmaktadır. Carvone, genellikle dereotu, nane ve kimyon gibi aromatik tıbbi bitkilerin esansiyel yağ özütlerinde bulunan doymamış bir monoterpenoid ketondur. Çeşitli çalışmalar, D-Carvone'un güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, lityum kaynaklı testis hasarında D-Carvone'un oksidatif stres, inflamasyon, apoptoz ve hücre hasarı üzerindeki terapötik etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmamızda 24 adet erkek sıçan Kontrol, D-Carvone, Lityum ve Lityum+D-Carvone grubu olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Kontrol ve D-Carvone grupları 42 gün boyunca katkısız standart yemle, Lityum ve Lityum+D-Carvone grupları ise 42 gün boyunca Lityum klorür ilave edilmiş katkılı yemle beslendi. D-Carvone ve Lityum+D-Carvone gruplarına deneyin son 14 gününde intraperitoneal yolla 10 mg/kg dozunda D-Carvone uygulaması yapıldı. Deney sonunda sıçanlar anestezi altında dekapite edilerek testis dokuları alındı, histopatolojik ve immünohistokimyasal değerlendirmeler yapıldı, ayrıca MDA ve GSH seviyeleri biyokimyasal analizlerle ölçüldü. qRT-PCR yöntemiyle NF-κB-p65, TNF-α, IL-1β, kaspaz-3, Bax ve Bcl-2 gen ekspresyonları ile Western blot yöntemiyle NF-κB-p65, IL-1β, TNF-α, P2X7, kaspaz-3 ve Bcl-2 protein ekspresyon seviyeleri belirlendi. Ayrıca sperm motilitesi, yoğunluğu ve morfolojisi de değerlendirildi.Lityum grubuna ait testis kesitlerinde kontrol grubuna kıyasla yoğun bir dejenerasyon, seminifer tübüllerde hasar, apoptotik hücreler ve nekrotik alanlar göze çarpmaktaydı. Tedavi gruplarında ise kontrol grubuna yakın bir durum mevcuttu. Histolojik kesitlerde yaptığımız Johnsen skorları Lityum grubunda diğer gruplara kıyasla anlamlı düzeyde düşüktü. İmmünohistokimyasal olarak, Lityum grubunda TNF-α ve IL-1β proteinlerinin immünreaktivitesinin önemli ölçüde arttığını, Lityum+D-Carvone grubunda ise bu değerlerin anlamlı düzeyde azaldığını tespit ettik. Yapılan biyokimyasal analizlerde Lityum grubunda MDA seviyesinde önemli düzeyde artma, GSH seviyesinde ise önemli bir azalma olduğunu gördük. Yine Lityum grubuna ait dokularda diğer gruplara kıyasla qRT-PCR metoduyla değerlendirilen NF-κB-p65, TNF-α, IL-1β, kaspaz-3 ve Bax gen seviyelerinde anlamlı düzeyde artma, Bcl-2 gen seviyesinde ise anlamlı düzeyde azalma olduğunu belirledik. Western blot yöntemi ile değerlendirilen NF-κB-p65, IL-1β, TNF-α, P2X7 ve kaspaz-3 proteinlerinin ekspresyon seviyelerine bakıldığında Lityum grubunda diğer gruplara kıyasla anlamlı düzeyde artma, Bcl-2 gen seviyesinde ise anlamlı düzeyde azalma olduğunu belirledik. D-Carvone'un sperm kalitesi üzerinde olumlu etkileri olduğunu, sperm motilitesini, yoğunluğunu ve morfolojisini iyileştirdiğini gördük. Elde edilen bulgular, D-Carvone'un lityum ile indüklenen testis hasarında oksidatif stres, inflamasyon, apoptoz ve hücresel hasarı anlamlı derecede azalttığını ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, D-Carvone'un, testis dokusunda lityum maruziyeti nedeniyle gelişen hasarın tedavisinde potansiyel bir terapötik ajan olarak kullanılabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Lithium is widely used in the treatment of bipolar disorder and mania today. However, long-term use of lithium can lead to toxic effects in various organs. Carvone is an unsaturated monoterpenoid ketone typically found in the essential oil extracts of aromatic medicinal plants such as dill, mint, and cumin. Several studies have demonstrated that D-Carvone possesses strong antioxidant and anti-inflammatory properties. This study aimed to investigate the therapeutic effects of D-Carvone on oxidative stress, inflammation, apoptosis, and cellular damage in lithium-induced testicular injury.In our study, 24 male rats were divided into 4 groups: Control, D-Carvone, Lithium, and Lithium+D-Carvone. The Control and D-Carvone groups were fed standard chow without additives for 42 days, while the Lithium and Lithium+D-Carvone groups were fed chow with added lithium chloride for 42 days. D-Carvone was administered intraperitoneally at 10 mg/kg for the last 14 days of the experiment in the D-Carvone and Lithium+D-Carvone groups. At the end of the experiment, the rats were decapitated under anesthesia, and testicular tissues were collected for histopathological and immunohistochemical evaluations. Additionally, MDA and GSH levels were measured through biochemical analyses. The expression levels of NF-κB-p65, TNF-α, IL-1β, caspase-3, Bax, and Bcl-2 genes were assessed by qRT-PCR, while the expression levels of NF-κB-p65, IL-1β, TNF-α, P2X7, caspase-3, and Bcl-2 proteins were determined using Western blot analysis. Additionally, sperm motility, density, and morphology were evaluated.In the testicular sections of the Lithium group, significant degeneration and damage to seminiferous tubules, apoptotic cells, and necrotic areas were observed compared to the control group. However, a condition closer to the control group was present in the treatment groups. The Johnsen scores obtained from histological sections were significantly lower in the Lithium group compared to the other groups. Immunohistochemically, we found that the immunoreactivity of TNF-α and IL-1β proteins was increased dramatically in the Lithium group, while these values were significantly reduced in the Lithium+D-Carvone group. Biochemical analyses revealed a significant increase in MDA levels and a significant decrease in GSH levels in the Lithium group. Moreover, in the testicular tissues of the Lithium group, significant increases in the gene expression levels of NF-κB-p65, TNF-α, IL-1β, caspase-3, and Bax, and a significant decrease in Bcl-2 gene levels were observed when compared to the other groups, as determined by qRT-PCR. Western blot analysis of NF-κB-p65, IL-1β, TNF-α, P2X7, and caspase-3 protein expression levels revealed a significant increase in the Lithium group compared to the other groups, while Bcl-2 protein expression was significantly decreased. Additionally, D-Carvone was found to have beneficial effects on sperm quality, improving sperm motility, density, and morphology. The findings indicate that D-Carvone significantly reduces oxidative stress, inflammation, apoptosis, and cellular damage in lithium-induced testicular injury. These results support the potential use of D-Carvone as a therapeutic agent in the treatment of damage caused by lithium exposure in testicular tissue.