Aerosol jet baskı tekniği ile basınç ve gerinim ölçer geliştirilmesi
Development of pressure and strain gauge using aerosol jet printing technique
- Tez No: 919031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN AKIN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotonik Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, yarı iletken üretim tekniklerinden biri olan Aerosol Jet Baskı (AJP) yöntemini kullanarak Kapton alt tabaka üzerine gümüş mürekkeple basınç ve gerinim sensörleri üretmenin verimliliğini ve hassasiyetini artırmak amaçlanmıştır. Ayrıca, AJP tekniğinde geleneksel yarıiletken üretim yöntemlerine istinaden vakum veya maske hizalaması oluşturmaya gerek yoktur. Özellikle fotolitografi ve diğer mikrofabrikasyon tekniklerinin belirli uygulamalar için genellikle çok karmaşık veya maliyetli olan uygulamalardır. AJP yöntemi, bir mürekkebi (genellikle metal nanopartikül bazlı bir mürekkep) ince bir aerosol sisi haline atomize etmeyi ve ardından malzemeyi yüksek hassasiyetle bir alt tabaka üzerine biriktirmek için bir nozul aracılığıyla yönlendirmeyi içerir. Kapton (bir poliamid film) üzerine gümüş mürekkeple aerosol jet baskı, Kapton'un esnekliği, termal kararlılığı ve elektriksel yalıtım özellikleri nedeniyle gerinim ölçerler oluşturmak için yaygın bir yaklaşımdır. Gümüş mürekkep mükemmel iletkenlik sağlar ve bu da onu hassas algılama uygulamaları için ideal hale getirir. Aerosol jet baskı kullanılarak Kapton'a uygulandığında, gümüş mürekkep alt tabakaya iyi yapışan son derece iletken izler oluşturur. Biriktirmeden sonra, basılı mürekkep genellikle dayanıklılığını ve iletkenliğini artırmak için bir kürleme sürecinden geçer. Gümüş mürekkep ve Kapton'un bu kombinasyonu, zorlu koşullarda bile sağlam, güvenilir gerilim ölçümleri sağladığı için genellikle havacılık ve esnek elektronikte kullanılır. Bu çalışmada baskısı yapılan sensörlerin kalınlığı, genişliği ve elektriksel özellikleri ölçüldü ve birbirleriyle karşılaştırıldı. Bu sensörlerin fiziksel ölçüm aralığı, çizgi genişliği için 65-75um ve kalınlık için 3-4um ve elektrik dirençleri için 200-300ohm olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to improve the efficiency and precision of producing pressure and strain sensors with silver ink on Kapton substrate by using the Aerosol Jet Printing (AJP) method, which is one of the semiconductor production techniques. Also, in AJP technique, there is no need to generate vacuum or mask aligning. Particularly in applications where traditional photolithography and any other microfabrication techniques are often too complex or costly for certain applications. AJP method involves atomizing an ink (often a metal nanoparticle-based ink) into a fine aerosol mist, which is then directed through a nozzle to deposit the material onto a substrate with high precision. Aerosol jet printing with silver ink on Kapton (a polyimide film) is a common approach for creating strain gauges due to Kapton's flexibility, thermal stability, and electrical insulation properties. Silver ink provides excellent conductivity, making it ideal for precision sensing applications. When applied to Kapton using aerosol jet printing, the silver ink forms highly conductive traces that adhere well to the substrate. After deposition, the printed ink typically undergoes a curing process to enhance its durability and conductivity. This combination of silver ink and Kapton is often used in aerospace and flexible electronics, as it provides robust, reliable strain measurements even in harsh conditions. The thickness, widths and electrical properties of these printed gauges were measured and compared with each other. The range of physical measurement of the printed gauges were measured as 65-75um for line width and 3-4um for thickness and 200-300ohm for electrical resistances.