Hane halkının gıda israfına yönelik tutum ve algılarının belirlenmesi: Şanlıurfa Örneği
Determining households' attitudes and perceptions towards foodwaste: The case of Şanlıurfa
  1. Tez No: 919036
  2. Yazar: ABDULLAH BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAKKI AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma; Şanlıurfa ilinde yaşayan tüketicilerin gıda israfının önlenmesi konusundaki tutum ve davranışlarını etkileyen etmenlerin incelenmesine yönelik olarak hazırlanmaktadır. Gıda israfı ve kayıplarının belirlenmesi insan yaşamının devam etmesi açısından büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada gıda israfı ve kayıpları konuları genel olarak tanımlandıktan sonra Şanlıurfa ili özelinde yapılacak bir çalışma ile konu; uygulamalı bir araştırma ile ortaya konulacak ve tüketicilerin tutum ve davranışları incelenecektir. Bu çalışmada iki grup materyalden yararlanılacaktır, birincisi Şanlıurfa ilinde yaşayan tüketicilerle karşılıklı görüşme yoluyla elde edilen verilerden oluşacak. Anket çalışmaları Karaköprü, Haliliye ve Eyyübiye ilçelerinde ikamet eden tüketicilerle gerçekleştirilecektir. İkinci grup materyal ise yapılmış olan araştırma raporları ve makalelerden elde edilen veri ve bulgular kullanılacaktır. Toplanan verilerin analizinde, öncelikle tüketicilerin demografik ve sosyoekonomik özellikleri ortaya konulmuş, daha sonra gıda israfını önleme ile ilgili tutum ve davranışları analiz edilmiştir. Analiz sonucunda çeşitli farklı ifadeleri birleştirip; yeni bir ifade ortaya koymak amacıyla faktör analizi uygulanmıştır. Oluşan yeni faktörlerin gıda israf etme durumu üzerine etkili olup olmadığını araştırmak amacıyla çeşitli analizlerden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, tüketicilerin %67,90'i kadın, %32,10'u ise erkektir. Faktör Analizi ile oluşturulan yeni faktörler ile gıda israf etme durumu arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Gıda israfı konusu hem ekonomik hem de kültürel anlamda farkındalık oluşturulması aynı zamanda israfın azaltılması ve önlenmesi ile ilgili yöntem ve politikaların geliştirilmesi açısından önemli hale gelmektedir. Bu çalışma, tüketicilerin hanedeki gıda israfı ile ilgili farkındalıkları ile tutum ve davranışlarını ortaya koyması ve israfın azaltılması ve önlenmesi açısından öneriler geliştirmede kullanılacak verileri sağlayacak olması ile daha sonra yapılacak çalışmalara önemli katkılar sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
This research; It is being prepared to examine the factors affecting the attitudes and behaviors of consumers living in Şanlurfa province towards preventing food waste. Determining food waste and losses is of great importance for the continuation of human life. In this study, after the issues of food waste and losses are defined in general, the subject will be examined in a study to be conducted specifically in Şanlıurfa province; It will be revealed through an applied research and the attitudes and behaviors of consumers will be examined. Two groups of materials will be used in this study. The first will consist of data obtained through mutual interviews with consumers living in Şanlıurfa province. Survey studies will be carried out with consumers residing in Karaköprü, Haliliye and Eyyübiye districts. In the second group of materials, data and findings obtained from research reports and articles will be used. In the analysis of the collected data, first the demographic and socioeconomic characteristics of the consumers were revealed, and then their attitudes and behaviors regarding food waste prevention were analyzed. As a result of the analysis, we combine various different expressions; Factor analysis was applied to reveal a new expression. Various analyzes were used to investigate whether the new factors had an impact on food waste. According to the research results, 67.90% of the consumers are women and 32.10% are men. A significant relationship was found between the new factors created by Factor Analysis and food waste. The issue of food waste becomes important in terms of raising awareness both economically and culturally, as well as developing methods and policies to reduce and prevent waste. This study can make significant contributions to future studies by revealing consumers' awareness, attitudes and behaviors regarding food waste in the household and providing data to be used in developing suggestions in terms of reducing and preventing waste.