Tüketicilerin gönüllü sadelik algılarının stok yapma eğilimlerine etkilerinin incelenmesi
Investigating the effects of consumers' perceptions of voluntary simplicity on stockpiling tendencies
- Tez No: 919044
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Tüketicilerin gönüllü sadelik algılarının stok yapma eğilimlerine etkilerini incelemeyi amaçlayan bu çalışma, karma yöntem kullanılarak yapılmıştır. Bu kapsamda öncelikle Türkiye'de 18 yaş ve üzerinde olan kadın ve erkek 7 katılımcıyla nitel araştırma tekniklerinden derinlemesine görüşme yoluyla motivasyonlar ortaya konulmuştur. Ardından yine Türkiye'de kaloyda örnekleme yöntemi ile 18 yaş ve üzerinde olan kadın ve erkek katılımcılardan 543'ünün katılımıyla nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemi kullanılarak araştırma tamamlanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler dijital ortamda depolanarak yine dijital ortamda analiz edilmiş, analiz sonuçları araştırma kapsamında yorumlanıp değerlendirilmiştir. Anket yoluyla elde edilen veriler SPSS ve AMOS programları kullanılarak frekans ve yüzde analizleri, bağımsız gruplar t testleri, tek yönlü varyans analizleri, LSD testleri, korelasyon analizleri ve regresyon analizleri yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen sonuçlara göre, Gönüllü Sadelik Algısı ile Stoklama Eğilimi arasında anlamlı bir ilişki olduğu, bireylerin gönüllü sade yaşam biçimini benimsemelerine rağmen pandemi, kıtlık algısı ya da enflasyonist ortam vb. gibi çeşitli nedenlerle stoklama eğilimlerinin var olduğu tespit edilmiştir. Tüketicilerin en fazla stokladıkları ürün gruplarının ise özellikle pandemi döneminde temizlik ve hijyen malzemeleri ile sağlık ürünleri, kışa hazırlık dönemlerinde hem zamana bağlı olarak hem de mevsiminde uygun fiyattan satın alabilme olanağına bağlı olarak gıda ürünleri olduğu kaydedilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen sonuçlar bireylerin demografik özellikleri açısından değerlendirildiğinde, her iki aşamada da katılımcıların eğitim düzeyleri ile gelir düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu da ayrıca kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to examine the effects of consumers' perceptions of voluntary simplicity on their tendency to stock, was conducted using mixed method. In this context, firstly, motivations were revealed through in-depth interviews with 7 male and female participants aged 18 and over in Turkey. Then, the study was completed with the participation of 543 male and female participants aged 18 and over in Turkey by using the questionnaire method, which is one of the quantitative research methods. The data obtained within the scope of the research were stored in digital environment and analyzed in digital environment, and the results of the analysis were interpreted and evaluated within the scope of the research. The data obtained through the questionnaire were evaluated by frequency and percentage analysis, independent groups t tests, one-way variance analysis, LSD tests, correlation analysis and regression analysis using SPSS and AMOS programs. According to the results obtained within the scope of the study, it has been determined that there is a significant relationship between the Perception of Voluntary Simplicity and Stockpiling Tendency, and that although individuals adopt a voluntary simple lifestyle, there is a tendency to stockpile for various reasons such as pandemic, scarcity perception or inflationary environment. It was noted that the product groups that consumers stocked the most were cleaning and hygiene supplies and health products, especially during the pandemic period, and food products during the winter preparation periods, both depending on time and the opportunity to buy at affordable prices in season. When the results obtained within the scope of the research are evaluated in terms of the demographic characteristics of the individuals, it is also noted that the education levels and income levels of the participants were above average at both stages.