İslamcı mizahın penceresinden gündelik hayat pratikleri: Cafcaf Dergisi örneği (2009-2015)
From the perspective of islamic humour daily life practices: example of Cafcaf Journal
  1. Tez No: 919046
  2. Yazar: EZGİ TURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA KUBİLAY KAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Bu çalışmada, AKP siyasal konjonktürünün toplumsal sınıfların gündelik hayat pratikleri üzerinde yarattığı dönüşüm, İslami eğilimli bir mizah dergisi olan Cafcaf üzerinden ele alınmaktadır. Çalışma kapsamını, Cafcaf'ın 2009-2015 yılları arasında yayınlanan, dönemin gündelik hayat pratiklerini yansıttığı karikatürleri oluşturmaktadır. Çalışmada, gündelik hayatı ele alan karikatürler, Bourdieu'nün sınıfsal yapılara odaklanarak geliştirdiği kavramlar üzerinden incelenmiştir. Üç ana bölümden oluşan çalışmada, ilk olarak mizahın yapısal dinamikleri ve tahakküm ile kurduğu ilişki üzerine odaklanılmış akabinde mizahın gündelik hayat ile olan ilişkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde, Türkiye'de İslami habitusa sahip siyasal gelenek ve bu geleneğin kültürel alana ait belirleyici unsurları üzerinde durulmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise tematik analiz yöntemi ile temalara ayrılan karikatürler, Bourdieu'nün sınıfsal yapılara odaklanarak geliştirdiği kavramlar üzerinden analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda ele alınan süreç boyunca kültürel, ekonomik ve sosyal alanlarda gündelik hayatın yeniden üretilmesine yönelik gelişmelerin Cafcaf dergisinde nasıl yer bulduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformation created by the political conjuncture of the AKP on the everyday life practices of social classes through Cafcaf, an Islamic-leaning humor magazine. The scope of the study is formed by the cartoons reflecting the period's daily life practices published by Cafcaf between 2009-2015. In the study, cartoons depicting everyday life are examined through the concepts developed by Bourdieu focusing on social classes. Consisting of three main parts, the study first focused on the structural dynamics of humor and its relation to domination, and then analyzed humor's relation to daily life. The second part elaborated on the political tradition with an Islamic habitus in Türkiye and its determinants in the cultural sphere. The third and final part covered the comic strips, which were divided into themes with the thematic analysis method and analyzed through the concepts developed by Bourdieu with a focus on class structures. As a result of the study, it is revealed how developments in the reproduction of daily life in cultural, economic and social spheres were found a place in Cafcaf magazine during the period analyzed.