Sporda görsel kimlik
Visual identity in sports
  1. Tez No: 919047
  2. Yazar: MEHMET CAN GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİM SELAMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Duygu, düşünce, fikir ve bilgilerin bir kişiden diğerine aktarılabilmesi için kullanılan iletişim; kendi içerisinde de farklı alanlara ayrılabilmektedir. Bilgi aktarımını, sözlü iletişimden ayrı olarak görsel unsurlarla ifade eden görsel iletişim; bu alanlardan biri olarak kabul edilmektedir. Görsel iletişim farklı oluşumlardaki kullanımlarına göre şekillenebilmekte, bu şekillenme de iletişimde kullanılan görsel dilin özgünlüğü ile sağlanmaktadır. Bir kurumun ya da oluşumun kimliği olarak kabul edilen bu görsel dil, o oluşumun marka değerini de etkileyen en önemli unsurlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Markaların bilinirliğini arttırmayı ve tüketicilerin zihinlerinde kalıcı olarak yer etmesini sağlayan görsel kimlik; alan fark etmeksizin, küresel çapta yönetilen bir yapının ilk gereksinimidir. Görsel iletişim tasarımı, spor ve markalama alanlarında yapılan literatür taraması sonucunda elde edilen teorik bilgiler ile başlayan bu çalışmanın amacı; büyük kitlelere hitap eden, dünyaca ünlü spor organizasyonlarının kullandıkları görsel kimliği, markalarına ve ürünlerine nasıl uyarladıklarını göstererek; görsel kimlik ve markalamanın önemine dikkat çekmektir. Bu doğrultuda tarihte hareketin ve modern sporun kronolojisi ile sporda görsel kimlik kullanımının temelleri de tespit edilmiş ve son bölümde güncel spor organizasyonlarının görsel kimlikleri derinlemesine incelenerek değerlendirilmiştir. Görsel kimliğin, günümüz dünyasında büyük bir endüstri haline gelen spora nasıl uyarlandığını ve bunun sağladığı iletişim kolaylığını görmek de çalışmanın okuyucuya sağlayacağı faydalardan bir diğeri olarak öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Communication, which is used to transfer emotions, thoughts, ideas, and information from one person to another, can be divided into different areas. Visual communication, which expresses the transfer of information through visual elements rather than verbal communication, is considered one of these areas. Visual communication can be shaped according to its usage in different contexts, and this shaping is achieved through the uniqueness of the visual language used in communication. This visual language, regarded as the identity of an organization or institution, stands out as one of the most important elements that affect the brand value of that entity. Visual identity, which helps increase brand awareness and ensures a lasting impression in the minds of consumers, is the primary requirement for any globally managed structure, regardless of the field. The aim of this study, which begins with theoretical insights derived from literature reviews on visual communication design in the fields of sports and branding, is to highlight the importance of visual identity and branding by demonstrating how globally renowned sports organizations adapt their visual identity to their brands and products. In this context, the chronology of movement and modern sports throughout history and the foundations of visual identity usage in sports have been identified, and the final section presents an in-depth analysis of the visual identities of contemporary sports organizations. Another anticipated benefit of this study for readers is to observe how visual identity is adapted to the sports industry, which has become a vast industry in today's world, and how it facilitates communication.