L'analyse comparative de la performance législative dans les systèmes parlementaires : Les exemples du Royaume-Uni et de la Suède
Parlamenter sistemlerde yasama performansının karşılaştırmalı incelemesi: Bı̇rleşı̇k Krallık ve İsveç örnekleri̇
  1. Tez No: 919051
  2. Yazar: AYKUT SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Yasama performansı terimi yasama organlarının politika sürecindeki rolünü ifade etmek için kullanılmaktadır. Bir yasama organının politika sürecinde aktif bir rol üstlenmesi yasama performansının yüksek olduğunu göstermektedir. Yasama performansını, bir yasama organının politikaları etkileme kabiliyetinin bulunup bulunmadığı ve bu kabiliyeti kullanıp kullanmadığını sorgulayarak belirlemek mümkündür. Yasama organlarının politika sürecinde aktif bir rol oynaması yalnızca yürütmeyi oluşturan çoğunluğun değil yasama organlarında toplumun geniş bir bölümünü temsil eden birçok paydaşın politika sürecine etkin bir biçimde katılımını sağlamaktadır. Bu çalışma, yasama organlarının politika sürecine aktif katılımını sağlayan mekanizmaların neler olduğunun anlaşılmasına olanak tanımaktadır. Parlamenter sistemlerde yasama organlarının politika etkisinin zayıf olduğu görüşü yasama performansına ilişkin literatürde genel olarak paylaşılmaktadır. Söz konusu genellemenin doğruluğunu test etmek amacıyla parlamenter sistemle yönetilen Birleşik Krallık ve İsveç'in parlamentoları yasama performansları açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Söz konusu iki parlamentonun yasama performansının belirlenmesi için David Arter'ın soru setinden faydalanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda Birleşik Krallık Parlamentosu'nun yasama performansının zayıf, İsveç Parlamentosu'nun ise yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İsveç Parlamentosu'nun yüksek yasama performansı literatürde parlamenter sistemlerde yasama organlarının politika etkisinin“zayıf”olduğuna ilişkin genel görüşün doğru olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Legislative performance refers to the role of legislatures in the policy process. If a legislature plays an active role in the policy process, this indicates a high level of legislative performance. Legislative performance can be determined by asking whether a legislature has the capacity to influence policy and whether it uses this capacity. The active role of legislatures in the policy process ensures the effective participation in the policy process not only of the majority that constitutes the executive, but also of many actors representing a large part of society within the legislature. This study provides an understanding of the mechanisms that allow legislatures to participate actively in the policy process. The view that the policy influence of parliaments is weak in parliamentary systems is generally shared in the literature on legislative performance. In order to test the accuracy of this generalization, the parliaments of the United Kingdom and Sweden, which are governed by parliamentary systems, were compared in terms of their legislative performance. To determine the legislative performance of these two parliaments, David Arter's set of questions was used. The analysis concluded that the legislative performance of the UK Parliament is low while that of the Swedish Parliament is high. The high legislative performance of the Swedish Parliament shows that the general view in the literature that the policy influence of legislatures in parliamentary systems is weak is not correct.