Çeşitli uzaylarda asimptotik düzenli dönüşümler ve ilgili sabit nokta teoremleri
Asymptotically regular mappings in several spaces and related fixed point theorems
  1. Tez No: 919052
  2. Yazar: İBRAHİM NAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Birinci bölümde çalışmanın diğer kısımlarında kullanılacak temel tanımlar ve kavramlar verilmektedir. İkinci bölümde; metrik uzay, yakınsaklık, süreklilik, asimptotik düzenli dönüşüm, büzülme, $b$-metrik uzay gibi temel kavram ve örnekler sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise Metrik uzay yapısından daha geniş olan $b$- Metrik uzay yapısı altında bazı önemli sabit nokta teoremlerinin genişlemeleri verilmiştir. Burada, sabit nokta teoremleri; asimptotik düzenlilik ve Kompaktlık kavramları altında incelenmiş ve Asimptotik düzenli dönüşümler ile ilgili farklı uygulamalar b-metrik uzaylarda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first chapter, the fundamental definitions and concepts that will be used in the subsequent parts of the study are presented. In the second chapter, basic concepts and examples such as metric space, convergence, continuity, asymptotic regular transformation, contraction, and $b$-metric space are introduced. In the third chapter, some important extensions of fixed-point theorems are provided under the $b$-metric space structure, which is broader than the metric space structure. Here, the fixed-point theorems are examined under the concepts of asymptotic regularity and compatibility, and various applications related to asymptotic regular