HER2-targeted polymeric nanomedicines
HER2-hedefli polimerik nanoilaçlar
  1. Tez No: 919058
  2. Yazar: BEYZA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dünyada önde gelen ölümcül hastalıklardan biri olan kanserin tedavisinde kullanılan kemoterapi, seçici ve daha etkili bir stratejiye ihtiyaç duymaktadır. Bu strateji, sitotoksik ilaçların kanda pasif bir şekilde dolaşmasına ve sağlıklı hücrelere zarar vermeden doğrudan kanser hücresine nüfuz ederek etki göstermesine olanak tanıyan nano-ilaç sistemlerine dayanmaktadır. Polimer-ilaç konjugatları, birçok çalışmada güçlü ve etkili bir nano-ilaç tekniği olarak gösterilmiştir. Antikor-polimer konjugat yaklaşımı, polimer-ilaç konjugatlarını antikorlarla hedefleyerek geliştirilmiştir. Antikor-polimer konjugatları, en yaygın hedefli tedavi yöntemlerinden biri olan antikor-ilaç konjugatlarından daha üstün olabilir. Bu bağlamda, antikor-polimer konjugatları, kemoterapinin hedef dışı etkilerini en aza indirerek tedavi potansiyelini iyileştirmeyi vaat eden hedefli ilaç taşıma sistemleri için parlak bir geleceğe sahiptir. Bu araştırmada, trastuzumab, meme kanseri hücrelerinde aşırı ifade edilen HER2 reseptörlerini tanıyan bir hedefleyici monoklonal antikor olarak kullanılmıştır. HER2'yi hedefleyen trastuzumab, polietilen glikol metil metakrilat polimer-gemsitabin konjugatı ile bağlandı. Yenilikçi bir antikor-polimer konjugat tasarımı olarak, bu çalışma gemsitabin ve trastuzumab konjugasyonlarında kullanılan redoks-duyarlı bağlayıcılarla kontrollü sürdürülebilir ilaç salınımını sağlamayı ve meme kanseri hücrelerini seçici olarak hedeflemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Chemotherapy used in cancer treatment, which is one of the leading causes of death in the world, requires a selective and more effective strategy. This strategy is based on nanomedicines, allowing cytotoxic drugs to circulate passively in the blood, and to directly penetrate the cancer cell without harming healthy cells and show their effect. Polymer-drug conjugates (PDCs) have been demonstrated in many studies as a potent and effective nanomedicine technique. The antibody-polymer conjugate (APC) approach is developed by targeting polymer-drug conjugates with antibodies. APCs may be superior to antibody-drug conjugates (ADCs), one of the most common targeted therapy methods. Given this, antibody-polymer conjugates have a bright future for targeted drug delivery methods that promise to improve therapy potential while minimizing the off-target effects of chemotherapy. This research utilized trastuzumab (Tmab) as a target monoclonal antibody that recognized HER2 receptors overexpressed in breast cancer cells. The HER2-targeting trastuzumab was conjugated with the polyethylene glycol methyl ether methacrylate (PEGMEMA) polymer-gemcitabine (GEM) conjugate. As a novel antibody-polymer conjugate design, this study aims to target breast cancer cells selectively and enable controlled sustainable drug release with the redox-responsive linkers used in the GEM and trastuzumab conjugations.