Abdullah Ziya Kozanoğlu'nun romanlarında milliyetçilik, militarizm ve toplumsal cinsiyet
Nationalism, militarism and gender in Abdullah Ziya Kozanoğlu's novels
- Tez No: 919068
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez Abdullah Ziya Kozanoğlu'nun tarihi romanlarını milliyetçilik, toplumsal cinsiyet ve militarizm kavramları ekseninde incelemektedir. Tezin birincil kaynaklarını Abdullah Ziya Kozanoğlu'nun yazdığı tarihi romanlar oluşturmaktadır. Kozanoğlu'nun romanlarının söylem analizi şeklinde gerçekleştirilen çalışmada hakim temaların milliyetçilik, toplumsal cinsiyet ve militarizm olduğu görülebilir. Bu nedenle, tezin kavramsal ve teorik çerçevesini çizmek amacıyla, birinci bölümde öncelikle milliyetçilik kuramlarının feminist eleştirisi ve milliyetçilik-militarizm ilişkisi sunulacaktır. Bu bölümde yaygın milliyetçilik kuramlarının toplumsal cinsiyet olgusuna yeterince değinmediği tespiti yapılmakta ve ayrıca militarizm ile milliyetçiliğin birbirini nasıl etkilediği ortaya konmaktadır. Tezin ikinci bölümü milliyetçilik ve edebiyat ilişkisine ışık tutmaktadır. Bu çerçevede tarihi romanların milli ve cinsiyetlendirilmiş (gendered) kimlik inşa projelerindeki yeri ve önemi Türkiye'deki tarihi romanlar üzerinden ortaya konacaktır. Tezin üçüncü ve son bölümü bu tarihsel ve kavramsal çerçeveden hareketle Abdullah Kozanoğlu'nun romanlarına odaklanmaktadır. Tarihi romanları aracılığıyla gençlere tarihlerini ve kahramanlarını tanıtma iddiasında olan Kozanoğlu'nun bu amacına nasıl ulaşmak istediğinin izi sürülmektedir. Bu anlamda, tarihsel romanlarında en yaygın olarak kullandığı örüntünün kadınlık-erkeklik rolleri ve başına buyruk olarak gösterilen kahramanlar olduğu iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Abdullah Ziya Kozanoğlu's historical novels through the concepts of nationalism, gender and militarism. The primary sources of the thesis are the historical novels written by Abdullah Ziya Kozanoğlu. Based on a discourse analysis of Kozanoğlu's novels, one can argue that nationalism, gender and militarism are the common themes in his novels. To draw the conceptual and theoretical framework of the thesis, the first chapter surveys the feminist critique of nationalism theories and the relationship between nationalism and militarism. In this chapter, it is observed that common theories of nationalism do not sufficiently address the phenomenon of gender and it is also revealed how militarism and nationalism affect each other. The second chapter goes into an analysis of the relationship between nationalism and literature. In this framework, the place and importance of historical novels in national and gendered identity construction projects will be revealed through historical novels in Turkey. Based on this historical and conceptual framework, the third and final chapter turns to Abdullah Kozanoğlu's novels. As Kozanoğlu claims to identify their history and heroes to young people through his historical novels, it is traced how Kozanoğlu would like to achive this goal. In this sense, this thesis argues that the most common patterns he uses in his historical novels are gender roles and maverick heroes.