Interaction of defaults and incentives to encourage sustainable eating behaviors
Sürdürülebilir yeme davranışlarını teşvik etmek için varsayılan seçeneklerin ve teşviklerin etkileşimi
  1. Tez No: 919067
  2. Yazar: ALIM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ISABELLE ENGELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Navarra
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Varsayılan seçeneklerin insanların davranışlarını etkilediği—özellikle de sürdürülebilir davranışların teşvik edilmesinde—geniş çapta gösterilmiştir. Bu projede, bitki bazlı et tüketimi bağlamında varsayılan seçenek etkilerinin teşviklerle nasıl etkileşimde bulunduğunu inceliyoruz. Özellikle, varsayılan seçeneğe karşı bir caydırıcılığın bulunduğu durumlarda (örneğin,“varsayılan olmayan”alternatifin daha ucuz ya da daha düşük kalorili olması ve dolayısıyla tercih edilme olasılığının yüksek olması) varsayılan seçeneklerin etkisini sürdürüp sürdürmediğini araştırıyoruz. Ön sonuçlarımız, bitki bazlı eti (normal ete kıyasla) varsayılan seçenek yapmak, normal et üzerindeki fiyat veya kalori teşvikleri varlığında dahi bitki bazlı etin tercih oranını artırdığını göstermektedir. Teorik olarak, bulgularımız varsayılan seçenekler ve teşviklerin etkileşimini aydınlatarak varsayılan seçeneklerin hedeflenen seçenekler üzerindeki caydırıcı etkilere karşı tampon görevi görebileceğini öne sürmektedir. Perakendeciler ve üreticiler için bu, sürdürülebilir ürünleri indirime sokmak (ve kârdan kaybetmek) veya bileşimlerini değiştirmek yerine, tercih mimarisinde değişiklik yapmanın maliyet açısından daha etkin bir yol olabileceği anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Defaults have been widely shown to affect people's behaviors—also when it comes to fostering sustainable behaviors. In this project, we examine how default effects interact with incentives in the context of plant-based meat consumption. Specifically, we examine whether defaults remain effective when there is a disincentive on the default option—such as when the“non-default”alternative is cheaper or lower in calories (and hence likely to attract choice shares). Our preliminary results suggest that making plant-based meat (vs. regular meat) the default increases its choice share even in the presence of price or calorie incentives on regular meat. Theoretically, our findings shed light on the interaction of defaults and incentives and suggest that defaults can help buffer against disincentives on the target options. For retailers and producers, it means that instead of discounting sustainable products (and losing margin) or changing their compositions, a more cost-effective way can be to change the choice architecture.