Lojistik yönetiminde bir taşımacılık örneği: Değirmenözü-Bandırma parkuru
An Example of transportation in logistics management: Değirmenözü-Bandırma line
- Tez No: 919069
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL HAKAN KAĞNICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Lojistik ve lojistik yönetimi insanlık medeniyetinin gelişiminde rolü olan ve bu gelişimden faydalanan önemli kavramlardır. Yönetişimin ve planlamanın saha pratiğinde gerçeğe dönüştüğü en önemli noktalardan birisi ise taşımacılık faaliyetidir. Demiryolu taşımacılığı ise sanayi devriminin özünden günümüz ekonomik gerekliliğine uzanan önemli ve dikkate değer bir serüvene sahiptir. Demiryolu taşımacılığının kendine özgü dinamikleri nedeniyle Türkiye için coğrafya, jeopolitik konumu, ekonomik ve beşerî hareketlik, dünya ticaret yolları ve siyaseti çerçevesinde büyük potansiyeller ihtiva eden önemli bir beceri olduğuna kanaat getirilebilir. Bu noktada demiryolu taşımacılığında elde edilebilecek verimliliğin silsile halinde tüm lojistik kabiliyete ve lojistik yönetimine katkı sunacağı söylenebilir. Türkiye demiryolu taşımacılığının yaşadığı tehir sorununun kök nedeni olarak tek hat trafik yönetimi sonucuna ulaşılmıştır. Bu duruma alternatif olması için ilave hat inşaatının makul bir yaklaşım olup olmadığını ölçümlemek adına Fayda- Maliyet Analizi uygulamalarından faydalanılmıştır. Çalışma sahası olarak Değirmenözü – Bandırma parkuru tercih edilmiştir. Çalışmanın gerçekçi olması için TCDD Taşımacılık A.Ş.' den izin alınmış ve veriler kurum tarafından yazar ile paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Logistics and logistics management are important concepts that have a role in the development of human civilization and benefit from this development. One of the most important points where this governance and planning becomes a reality in field practice is transportation. Railway transportation has an important and remarkable journey from the essence of the industrial revolution to today's economic necessity. It can be concluded that railway transportation is an important skill that contains great potentials for Türkiye due to its unique Dynamics within the framework of geography, geopolitical position, economic and human mobility, world trade routes and politics. At this point, it can be said that the efficiency that can be achieved in railway transportation will contribute to the entire logistics capability and logistics management in a series. It is concluded that the root cause of the delay problem experienced by Türkiye railway transportation is single line traffic management. In order to measure whether the construction of an additional line is a reasonable approach as an alternative to this situation, Cost-Benefit Analysis applications have been utilized. Değirmenözü- Bandırma line was preferred as the study area. For the study to be realistic, permission was obtained grom TCDD Taşımacılık A.Ş. and the data was shared with the author by the institution.