Konya ili Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerinde eczane ve aktarlarda fitoterapi amaçlı satılan bitkiler ve özellikleri
Plants sold for phytotherapy purposes in pharmacies and herbalists in Karatay, Meram and Selçuklu districts of Konya province and their properties
- Tez No: 919084
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP TEKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Konya ilinin Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerinde yapılan çalışmamızda, 20 eczane ve 15 aktar ziyaret edilerek, satışı yapılan bitki, bitkisel kısım ve bitkisel ürünlerin tespiti ve incelemesi yapılmıştır. Bitki ve bitkisel kısımların yöresel adı, ürün üzerindeki bilimsel adı, kullanım amaçları ve kullanım şekilleri kayıt formlarına kaydedilmiştir. Bitkilerin doğru bilimsel adları ile Türkçe bilimsel adları belirlenmiştir. Çalışmamızda eczane ve aktarlarda satılan bitkisel ürünler tespit edilerek kategorilerilere ayrılmıştır. Ürünlerin ticari marka adları, kullanılan bitkiler ve kullanım amaçları, kullanım şekilleri eczane ve aktarlardan edinilen bilgilere göre derlenmiştir. Aktarlarda satılan 56 familyaya ait 108 cins ve 131 tür ve türaltı bitki/bitkisel kısım ile eczane ve aktarlarda farklı ürün kategorilerinde satışı yapılan 232 ticari markaya ait bitkisel terkiplerin içeriğinde yer alan 182 takson tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In our study conducted in Karatay, Meram and Selçuklu districts of Konya province, 20 pharmacies and 15 herbalists were visited and the plants, herbal parts and herbal products sold were identified and examined. The local name of the plant and plant parts, the scientific name on the product, their intended use and usage patterns were recorded in the registration forms. The correct scientific names of the plants and their Turkish scientific names were determined. In our study, herbal products sold in pharmacies and herbalists were identified and categorized. The trademark names of the products, the plants used, their intended use and usage patterns were compiled based on the information obtained from pharmacies and herbalists. 108 genera, 131 species and subspecies of plants/herbal parts belonging to 56 families sold in herbalists, and 182 taxa included in the herbal preparations of 232 trademarks sold in different product categories in pharmacies and herbalists were identified.