Women's ngos in Turkey and Syrian refugee women: An analysis of evolving attitudes and policies since 2011
Türkiye'deki kadın sivil toplum kuruluşları ve Suriyeli kadın mülteciler: 2011'den bugüne gelişen tutum ve politikaların analizi
  1. Tez No: 919085
  2. Yazar: DENİZ ESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLRİZ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tezin temel amacı, Türkiye'deki kadın sivil toplum kuruluşlarının (STK), 2011 yılından bu yana Suriye göçüne nasıl yanıt verdiklerini anlamak, Suriye iç savaşı nedeniyle Türkiye'de geçici koruma rejimi altında yaşayan ve tezde“mülteci”olarak anılacak olan Suriyeli kadın mültecilere yönelik tutum ve politikalarını incelemektir. Tez, seçilmiş bazı kadın STK'larıyla yapılan derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmelere dayalı nitel bir metodoloji ile kadın STK'ların gelişen tutumlarını, politikalarını ve çalışmalarını analiz edecektir. Çalışma, kadın STK'ları ile Suriyeli kadın mülteciler arasında dayanışma bağlarından söz etmenin mümkün olup olmadığını değerlendirecek ve Suriye göçüne dair genel görüşlerini ortaya koyacaktır. Tez, kadın STK'larının perspektifini dönemlendirme yöntemiyle; farkındalıkları, kapasiteleri ve devlet-sivil toplum ilişkileri bağlamındaki koşulların yanı sıra son yıllarda Türkiye'de artan göçmen karşıtı, toplumsal cinsiyet eşitliği karşıtı ve ırkçı tutumlar açısından analiz edecektir. Tez, mevcut çalışmaların ötesine geçmeyi hedefleyerek, Suriyeli mülteci kadınların cinsiyet ve göç gibi kesişen faktörlerle şekillenen ikili kırılganlıklarına ve temel haklara erişimlerini engelleyen sistemik engellere ışık tutmayı amaçlamaktadır. Kadın STK'larının bu zorlukları ele alma çabaları, genellikle sınırlı kaynaklar ve Türkiye'nin sosyo-politik bağlamı tarafından kısıtlanan, güçlendirme, dayanışma ve savunuculuk temalarını ön plana çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this thesis is to understand how the women's non-governmental organizations (NGOs) in Turkey have been responding the Syrian migration since 2011 and explore their attitudes and policies towards Syrian refugee women that are placed under the temporary protection regime in Turkey due to the Syrian civil war and will be referred as refugees in the thesis. Through a qualitative methodology based on in-depth semi-structured interviews with some of the selected women NGOs and broad review of websites of the women NGOs, this thesis will analyze the evolving responses, attitudes and policies, projects and works of women NGOs. The study will assess whether it is possible to talk of solidarity ties between women's NGOs and Syrian refugee women while portraying their general views of Syrian migration. The thesis will analyze women's NGOs' perspective and response through periodization and in terms of their awareness, capacity and contextual factors of state-civil society relations and rising anti-immigrant, anti-gender and racist attitudes in Turkey in the last few years. The thesis aims to go beyond the existing studies and shed light on dual vulnerabilities of Syrian refugee women, shaped by intersecting factors of gender and migration, and the systemic barriers that hinder their access to essential services and rights. The NGOs' efforts to address these challenges highlight themes of empowerment, solidarity, and advocacy, often constrained by limited resources and socio-political context of Turkey.