Kalp yetmezliği hastalarında akılcı ilaç kullanımı, sağlık okuryazarlığı ve öz bakım davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between rational drug use, health literacy and self-care behaviors in heart failure patients
  1. Tez No: 919089
  2. Yazar: İHSAN TAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, kalp yetmezliği hastalarında akılcı ilaç kullanımı, sağlık okuryazarlığı ve öz bakım davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Materyal ve Metot: Araştırmada, tanımlayıcı araştırma deseni kullanılarak kesitsel olarak yapılmıştır. Veriler Tanıtıcı Form, Akılcı İlaç Kullanım Ölçeği (AİKÖ), Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği -32 (TSOYÖ-32) ve Avrupa Kalp Yetersizliği Öz Bakım Davranış Ölçeği-12 (AKHÖBDÖ-12) ile toplanmıştır. Araştırmanın evrenini 30 Mart 2023- 1 Ocak 2025 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi kardiyoloji kliniğine yatışı yapılan kalp yetmezliği tanısı alınan (N=486) bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya katılmayı kabul eden ve belirlenen dahil edilme kriterlerini karşılayan (n=215) bireyler oluşturmuştur. Veriler, ortalama, yüzde, standart sapma, minimum ve maksimum değerler ile t-testi, varyans analizi, Cronbach Alpha, iç tutarlılık testleri, Pearson korelasyon ve regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin toplam puan ortalamaları AİKÖ için 47.33±5.36, TSOYÖ-32 için 25.39±11.29, AKHÖBDÖ-12 için 28.16±6.66'dır. Bireylerin %48.4'ünün sağlık okuryazarlığının yetersiz olduğu, %91.2'sinin uygun öz bakım davranışlarına sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to examine the relationship between rational drug use, health literacy and self-care behaviours in heart failure patients. Material and Method: The study was conducted cross-sectionally using a descriptive research design. The data were collected with the Introductory Form, Rational Drug Use Scale (RUDS), Turkey Health Literacy Scale-32 (THLS-32) and European Heart Disease Self-Care Behaviour Scale-12 (EHFScB-12). The population of the study consisted of individuals diagnosed with heart failure (N=486) who were admitted to the cardiology clinic of Atatürk University Research Hospital between 30 March 2023 and 1 January 2025. The sample of the study consisted of individuals who agreed to participate in the study and met the specified inclusion criteria (n=215). Data were analysed using mean, percentage, standard deviation, minimum and maximum values, t-test, analysis of variance, Cronbach Alpha, internal consistency tests, Pearson correlation and regression analysis. Results: The mean total scores of the individuals who participated in the study were 47.33±5.36 for RUDS, 25.39±11.29 for THLS-32, and 28.16±6.66 for EHFScB-12. It was determined that 48.4% of the individuals had inadequate health literacy and 91.2% had appropriate self-care behaviours.