X,Y ve Z kuşaklarındaki bireylerin engellilere yönelik tutumlarının karşılaştırılması
Comparison of attitudes of individuals in X, Y, and Z generations towards the disabled
- Tez No: 919100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışma X, Y ve Z kuşaklarındaki bireylerin engelli bireylere yönelik tutumlarını belirleyerek, bu tutumları karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılan araştırmanın evrenini Mayıs 2023-Ocak 2025 tarihleri arasında TÜİK Diyarbakır şubesinden elde edilen veriler doğrultusunda Diyarbakır ili sınırları içerisinde 18-63 yaşları arasında ikamet eden 203.970 kişi oluşturmuştur. Ancak il nüfusunun tamamına ulaşılması güçlüğü nedeni ile örneklem seçimine gidilerek çalışma 407 birey ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Engellilere Yönelik Çok Boyutlu Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın analizlerinde SPSS 27 programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada, X kuşağında yer alan bireylerin Kuşaklara göre Engellilere Yönelik Çok Boyutlu Tutum Ölçeği toplam puan ortalamasının 120.45±12.44, Y kuşağında yer alan bireylerin toplam puan ortalamasının 117.89±14.53 ve Z kuşağında yer alan bireylerin toplam puan ortalamasının 114.54±18.53 olduğu saptanmıştır. Araştırmada, X kuşağında yer alan kişilerin duygu alt boyutu puan ortalamalarının Y ve Z kuşağına göre daha düşük olduğu ve aralarındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the attitudes of individuals from Generations X, Y, and Z towards people with disabilities and to conduct a comparative analysis of these intergenerational attitudes. Material and Method:“ The universe, structured in a descriptive and relationship-seeking type, was created with the data obtained from TÜİK Diyarbakır branch between May 2023 and January 2025, consisting of 203,970 people between the ages of 18-63 residing in the Diyarbakır province surroundings. Given the impracticality of accessing the entire target population, a sampling approach was adopted, resulting in a final sample size of 407 participants. The research instruments utilized for data collection consisted of a 'Sociodemographic Information Form' and the ”Multidimensional Attitudes Scale Toward Persons with Disabilities". SPSS 27 program was used in the analysis of the study. Results: Analysis of the Multidimensional Attitudes Scale Toward Persons with Disabilities revealed mean total scores of 120.45±12.44, 117.89±14.53, and 114.54±18.53 for Generations X, Y and Z respectively. The findings indicated that Generation X participants exhibited significantly lower scores in the emotional dimension subscale compared to their Generation Y and Z counterparts, with statistical significance observed in these differences.