Farklı kuşaklarda eko-anksiyete ve ekolojik vatandaşlık düzeylerinin yeşil sosyal hizmet bağlamında karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative examination of eco-anxiety and ecological citizenship levels of individuals from different generations in the context of green social work
  1. Tez No: 955317
  2. Yazar: BİLGESU ÇÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ARTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Amaç: Bu araştırma, Baby Boomers, X, Y ve Z kuşaklarındaki bireylerin eko-anksiyete ve ekolojik vatandaşlık düzeylerini çeşitli değişkenler bağlamında yeşil sosyal hizmet perspektifiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu araştırma nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı bir karma yöntem araştırmasıdır. Araştırmanın nicel deseninin çalışma grubunu Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaşayan 1035 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel deseninde ise kartopu örnekleme yönteminden yararlanılmış olup nitel desenin örneklemini İstanbul, Antalya'nın Manavgat ilçesi, Kastamonu'nun Bozkurt ilçesi ve Uşak'ın Gedikler Köyünde yaşamını sürdüren 31 katılımcı oluşturmaktadır. Nicel desendeki veriler, demografik bilgi formu, Eko-anksiyete Ölçeği ve Ekolojik Vatandaşlık Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Nitel desendeki veriler ise araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde, ANOVA ve veri madenciliğinin bir tekniği olan karar ağaçları teknikleri kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Nicel verilen analizinde SPSS 23 ve JMP paket programları, nitel verilerin analizinde ise MAXQDA 24 paket programından faydalanılmıştır. Bulgular ve Sonuç: Yapılan nicel analizler sonucunda, eko-anksiyete ile ekolojik vatandaşlık toplam puanları arasında ortaya yakın zayıf düzeyde ve pozitif yönlü bir korelasyonun olduğu belirlenmiştir. Karar ağaçlarından elde edilen sonuçlara göre ise Baby Boomers kuşağındaki katılımcıların eko-anksiyete düzeyleriyle en çok ilişkili olan bağımsız değişkenlerin çocuk sayısı ve eğitim düzeyi olduğu, X kuşağındaki katılımcıların çocuk sayısı, Y kuşağındaki katılımcıların çevre ile ilgili bir kuruluşa üyelik, Z kuşağındaki katılımcıların ise cinsiyet ve gelir durumu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte Baby Boomers kuşağındaki katılımcıların ekolojik vatandaşlık düzeyleriyle en çok ilişkili olan bağımsız değişkenlerin eğitim düzeyi ve yerleşim yeri olduğu, X kuşağındaki katılımcıların medeni durum ve cinsiyet, Y kuşağındaki katılımcıların çevreyle ilgili bir kuruluşa üyelik ve cinsiyet, Z kuşağındaki katılımcıların ise eğitim düzeyi ve yaşanılan bölge olduğu ortaya koyulmuştur. Nitel analizler sonucunda, çevre sorunlarının tüm kuşaklardaki katılımcılarda en çok kaygı duymaya ve üzgün hissetmeye neden olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte tüm kuşaklardaki katılımcıların ekolojik vatandaşlık davranışları arasında en çok su ve enerji tasarrufu yapma olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study examines the levels of eco-anxiety and ecological citizenship among individuals from the Baby Boomers, Generation X, Generation Y, and Generation Z cohorts within the framework of green social work, considering a range of contextual variables. Method: The study employs a mixed-methods research design, integrating qualitative and quantitative approaches. The quantitative component includes a sample of 1,035 participants from various regions of Turkey, whereas the qualitative component employed a snowball sampling method, including 31 participants from Istanbul, Manavgat (Antalya), Bozkurt (Kastamonu), and Gedikler Village (Uşak). Quantitative data were gathered using a demographic questionnaire, the Eco-Anxiety Scale, and the Ecological Citizenship Scale, while qualitative data were obtained using a semi-structured interview form developed by the researcher. In the quantitative data analysis, ANOVA and decision tree techniques—a method within data mining—were employed, whereas qualitative data were analyzed using content analysis. The quantitative analyses were conducted using SPSS 23 and JMP, while MAXQDA 24 was used for qualitative data analysis. Findings and Conclusion: The quantitative analysis revealed a weak yet positive correlation between eco-anxiety and ecological citizenship scores. Decision tree analysis indicated that, among Baby Boomers, the most significant factors for eco-anxiety were the number of children and education level, whereas for Generation X, the key variable was the number of children. Among Generation Y, membership in an environmental organization was the most significant factor, while for Generation Z, gender and income played a crucial role. Similarly, the most important variables associated with ecological citizenship were education level and place of residence for Baby Boomers, marital status and gender for Generation X, membership in an environmental organization and gender for Generation Y, and education level and region of residence for Generation Z. Qualitative findings highlighted that environmental issues constituted a major source of concern and psychological distress across all generational cohorts. Additionally, the most commonly reported ecological citizenship behavior among all generations was conserving water and energy.